Przejdź do treści
Dron w locie nad polem - wieczór (fot. PAŻP)

Rusza Krajowy System Informacji Dronowej (KSID). Będzie wygodniej i bezpieczniej

Realizacja procedur związanych z rejestracją operatorów i pilotów, uzyskiwanie uprawnień pozwalających na różnego rodzaju operacje, dostęp do informacji na temat zezwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego czy możliwość cyfrowego, skutecznego zarządzania swoimi podstawowymi danymi – to tylko część z udogodnień, jakie pojawiają się wraz z uruchomieniem przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej i Urząd Lotnictwa Cywilnego nowego portalu o nazwie Krajowy System Informacji Dronowej (KSID). Portal Drony.Gov.pl rusza za dwa dni.

4 kwietnia zostanie oficjalnie uruchomiony portal Krajowy System Informacji Dronowej (KSID), w którym użytkownicy otrzymają dostęp do pierwszej części z zaplanowanych do udostępnienia w pierwszym półroczu nowo wytworzonych, w pełni profesjonalnych usług dotyczących bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Uruchomienie portalu Drony.gov.pl wiąże się z równoczesnym wyłączeniem możliwości wprowadzania nowych danych w starej przestrzeni www – pod adresem drony.ulc.gov.pl, który pozostanie jedynie w trybie „do odczytu”.

W pierwszym etapie wdrożenia KSID-u usługa wesprze użytkowników BSP w realizacji spraw związanych z rejestracją operatorów i pilotów oraz z uzyskiwaniem uprawnień pozwalających na przeprowadzanie różnego rodzaju operacji. Wszyscy użytkownicy dronów otrzymają również możliwość cyfrowego zarządzania swoimi danymi, a także  szczegółowymi informacjami w zakresie użytkowanych BSP. Kolejnym udogodnieniem będzie również to, że w pilnych sprawach będą mogli komunikować się cyfrowo z pracownikami ULC.

Wdrożenie usługi wiąże się również z uruchomieniem niezauważalnego dla użytkowników serwisu administracyjnego „e-Drony ULC”, który jest nowoczesnym rozwiązaniem digitalowym dla pracowników urzędu, niezbędnym do elektronicznej obsługi procesów administracyjnych. Dzięki automatyzacji niektórych czynności, przebieg procesów urzędniczych ulegnie znacznemu skróceniu.

Warto także dodać, że w portalu KSID udostępniona zostanie usługa „e-learningu” mająca na celu wspieranie użytkowników w zdobywaniu podstawowej wiedzy w zakresie zasad związanych z realizacją lotów BSP. Użytkownicy będą mogli odbyć w pełni elektronicznie szkolenie i egzamin w podkategoriach A1 i A3 kategorii otwartej. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów zdobyte przez użytkownika nowe kwalifikacje automatycznie zapiszą się na jego koncie. Dodatkowo usługa dostarcza materiały szkoleniowe przygotowujące użytkowników do egzaminu w podkategorii A2.

W ramach projektu „Usługi Cyfrowe dla BSP” realizowane są także narzędzia skierowane do instytucji państwowych biorących udział w działaniach ratowniczych albo operacjach związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa państwowego lub publicznego. Jednym z takich narzędzi jest system „Dynamic Safety & Security” (DSS) umożliwiający uprawnionym podmiotom składanie wniosków do PAŻP o wprowadzenie tymczasowych ograniczeń w dostępności przestrzeni powietrznej, związanych z priorytetowymi działaniami operacyjnymi. 27 marca br. w Krakowie aktywowana została pierwsza strefa ograniczona, o którą wniosek w całości procedowany był w systemie DSS. Tu jednak nie kończy się wsparcie PAŻP dla służb takich, jak policja, czy straż pożarna. Projekt „Usługi Cyfrowe dla BSP” obejmuje także uruchomienie pod koniec kwietnia systemu „Search&Help”, służącego do zapewniania wsparcia działań Koordynatora Operacji Lotniczych w zakresie kierowania lotami BSP realizowanymi w ramach reakcji na konkretne zdarzenia związane z zapewnianiem bezpieczeństwa publicznego. System ten był testowany w trakcie ćwiczeń Beskid-24 w rejonie Nowego Sącza, w dniach 20-21.03.2024, o czym informowaliśmy w tym komunikacie. Koniec kwietnia to także planowany czas uruchomienia usługi CoTuLata, umożliwiającej każdemu obywatelowi weryfikację, jakie loty BSP zostały zgłoszone do PAŻP w jego bezpośrednim otoczeniu oraz dokonanie zgłoszenia lotów o niejednoznaczny charakterze. Aplikacja mobilna CoTuLata umożliwi także użytkownikom smartfonów opartych o system Android odczytanie danych RemoteID – automatycznie rozgłaszanych przez niektóre BSP informacji m.in. o parametrach lotu drona, jego operatorze i pilocie.

KSID to część projektu „Usługi cyfrowe dla BSP”

Uruchomienie portalu KSID jest kolejnym etapem wdrażania projektu „Usługi cyfrowe dla BSP”, którego głównym celem jest cyfryzacja procesów związanych z szeroko pojętym rynkiem bezzałogowych statków powietrznych (BSP) tak, aby korzystanie z dronów, zarówno prywatne, biznesowe i instytucjonalne, było proste, przyjazne i bezpieczne. Rozwiązania dotyczą różnych aspektów nowoczesnego używania BSP, począwszy od zdobycia w sposób cyfrowy uprawnień, kwalifikacji czy zezwoleń na operacje niezbędnych do realizacji lotów dronów, poprzez identyfikację dronów, umożliwienie realizacji w dynamiczny sposób zaawansowanych lotów BSP na masową skalę, skończywszy na cyfryzacji procesów wprowadzania ograniczeń w przestrzeni i działań o charakterze wsparcia wykorzystania BSP w procesie zarządzania kryzysowego.

Kolejne nowości od PAŻP już niebawem

To nie koniec nowości jakie szykuje Agencja w zakresie przygotowania i wdrożenia nowoczesnych rozwiązań związanych z usprawnieniem rynku dronowego w Polsce. Zaczynając od pracy nad narzędziami cyfrowymi obsługującymi liczne procesy, poprzez szereg działań usprawniających realizację lotów BSP w polskiej przestrzeni powietrznej.

Już wkrótce uruchomiona zostanie aplikacja PAŻP pod nazwą Drone Tower jako oficjalny system teleinformatyczny do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem (check-in). Jeszcze w tym kwartale Krajowy System Informacji Dronowej zostanie rozwinięty o kolejne cyfrowe usługi. Będzie to między innymi nowoczesne narzędzie do planowania misji – Kreator misji KSID. W trzech lokalizacjach na terenie kraju wdrażane będzie innowacyjne wsparcie zaawansowanych lotów BSP na szeroką skalę nazywane DTM Autonomia. Kolejnym modułem jest e-SORA, czyli ułatwienie w opracowaniu dokumentów składanych do ULC związanych z jedną z metod oceny ryzyka operacji lotniczej potrzebnych do uzyskania zezwolenia na niestandardowe loty w kategorii szczególnej. Będzie to też dodatkowe narzędzie dla urzędników ULC wspierające ich w analizie oceny ryzyka operacyjnego oraz identyfikacji ryzyka na ziemi i w przestrzeni powietrznej.

Udostępniane usługi zostały wytworzone w ramach realizowanego przez PAŻP, we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwem Infrastruktury, projektu „Usługi cyfrowe dla BSP”. Projekt ten jest realizowany przy wsparciu środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony