Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rozporządzenie w sprawie czasu pełnienia czynności lotniczych członków załóg statków

Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie czasu pełnienia czynności lotniczych członków załóg statków powietrznych w przewozie lotniczym przy użyciu śmigłowca oraz w śmigłowcowej służbie ratownictwa medycznego.

Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze w swoim brzmieniu sprzed nowelizacji nie przewidywała zróżnicowania pomiędzy czasem pracy członków załóg statków powietrznych w przewozie lotniczym przy użyciu samolotu oraz czasem pracy członków załóg w przewozie lotniczym przy użyciu śmigłowca i w śmigłowcowej służbie ratownictwa medycznego.

Tekst projektu w znacznej mierze opiera się na rozwiązaniach wypracowanych i funkcjonujących w praktyce. Projektowane rozporządzenie, wobec zawężonej delegacji w znowelizowanym art. 103c ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze, objęło swym zakresem regulację:

1) maksymalnego okresu pełnienia czynności lotniczych;
2) przerw w pełnieniu czynności lotniczych;
3) okresów wypoczynku należnych w związku z pełnieniem czynności lotniczych;
4) ograniczeń czasu lotu;
5) form pełnienia gotowości oraz warunków ich wliczania do czasu pracy
w odniesieniu do członków załóg śmigłowców w przewozie lotniczym i w śmigłowcowej służbie ratownictwa medycznego.

Celem projektowanego rozporządzenia jest zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa operacji lotniczych i zapobiegania skutkom skumulowanego zmęczenia członków załóg w przewozie lotniczym przy użyciu śmigłowca oraz w śmigłowcowej służbie ratownictwa medycznego.

Przyjęcie rozporządzenia w proponowanym kształcie pozwoli na bezpieczne i racjonalne wykonywanie przez członków załóg przewozu lotniczego przy użyciu śmigłowca oraz w śmigłowcowej służbie ratownictwa medycznego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony