Przejdź do treści
Wygląd budynków portu lotniczego Warszawa-Okęcie w dniu otwarcia 29.04.1934 r. (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
Źródło artykułu

Rocznica otwarcia portu lotniczego Warszawa-Okęcie

Dziś (29 kwietnia) Lotnisko Chopina obchodzi 88 rocznicę swojego istnienia.

Ile może się wydarzyć przez 88 lat? To miliony odlatujących i przylatujących samolotów, emocjonalnych pożegnań i powitań oraz nowych przygód! To także dużo, dużo serca, jakie w swoją pracę każdego dnia, nieprzerwanie od 29 kwietnia 1934 roku wkładają pracownicy Lotniska Chopina.

Cofnijmy się w czasie. "W dużym pastelowym hallu widzimy kasę biletową, placówkę urzędu celnego, urząd telegraficzno-pocztowy, posterunek policji, kiosk z gazetami itp. Na górnym piętrze mieści się restauracja i wygodny taras, z którego można łatwo ogarnąć wzrokiem całe lotnisko. Wszędzie beton, szkło, marmur..." – czytamy w piśmie "Lot i Obrona Przeciwlotniczo-Gazowa Polski" sprzed 88 lat. To opis otwartego 29 kwietnia 1934 roku lotniska Okęcie.

Dokładnie 88 lat temu w podwarszawskiej wówczas miejscowości Okęcie, wstęgę przed terminalem nowego portu lotniczego dla Warszawy osobiście przecinał prezydent Ignacy Mościcki. Przemawiali minister komunikacji, Michał Butkiewicz i dyrektor LOT, Wacław Makowski. Ponadto w uroczystości wzięli udział także m.in. premier Janusz Jędrzejewicz, marszałek Sejmu Kazimierz Świtalski, dyrektorzy siedmiu europejskich linii lotniczych, jak również korpus dyplomatyczny.

Msza św. polowa celebrowana przez biskupa polowego Józefa Gawlinę - widok ogólny zgromadzonych gości. Widoczny budynek portu lotniczego 29.04.1934 r.

Msza św. polowa celebrowana przez biskupa polowego Józefa Gawlinę - widok ogólny zgromadzonych gości.
Widoczny budynek portu lotniczego 29.04.1934 r.

Było to szykowne i eleganckie miejsce. W środku wisiała efektowna mapa pokazująca siatkę połączeń. W oczy rzucały się też piękne skórzane meble na giętych, chromowanych nóżkach. Wybudowanie portu kosztowało 10 mln. złotych.

Lotnisko Chopina - historia (fot. Lotnisko Chopina)

(fot. Lotnisko Chopina)

Wracając do siatki połączeń. Od początku była międzynarodowa. Dokąd latano na początku?
✈ do Berlina z międzylądowaniem w Poznaniu,
✈ do Wiednia – przez Kraków i Brno,
✈ do Salonik z międzylądowaniem we Lwowie i Bukareszcie,
✈ do Tallina z międzylądowaniem w Wilnie i Rydze,
poza tym pasażerowie mogli też wybrać się w podróż do Gdyni, Gdańska i Katowic.

Pasażerowie przed odlotem samolotu Lockheed L-10 Electra do Lwowa (marzec 1937) (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Pasażerowie przed odlotem samolotu Lockheed L-10 Electra do Lwowa (marzec 1937) (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

W pierwszym roku istnienia stołeczny port odprawił 10,75 tys. pasażerów. Do momentu wybuchu wojny z Okęcia można było latać na 6 lotnisk krajowych i 17 zagranicznych.

Teraz Lotnisko Chopina (nadanie imienia nastąpiło w 2001 roku) to największy port lotniczy w Polsce i jeden z większych w tej części Europy. W 2019 r. port obsłużył 18,86 mln pasażerów.

A wszystko zaczęło się 29 kwietnia 1934 roku.


Przeczytaj również:
Warszawa – Lotnisko Okęcie - jak powstało?

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony