Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rocznica oblotu DHC-1 Chipmunk – historia konstrukcji i jedynego egzemplarza latającego w Polsce (film)

22 maja 2024 r. przypada 78 rocznica oblotu samolotu DHC-1 Chipmunk. Statek powietrzny zbudowany został w kanadyjskich zakładach De Havilland Aircraft of Canada Ltd., a jego konstruktorami byli inż. Wsiewołod J. Jakimiuk oraz inż. Wiesław Stępniewski. 

Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia filmu przybliżającego historię jedynego latającego w Polsce DHC-1 Chipmunk (znaki rejestracyjne SP-YAC, historyczne WD 322). Jego właściciel, Jacek Mainka, opowiada o dokonaniach polskiego lotnictwa i czasach, kiedy byliśmy czwartą potęgą na świecie przeplatając historię z teraźniejszością.

I nie chodzi tu wyłącznie o nostalgię. Jacek udowadnia, że choć nie można cofnąć czasu, to historię można sprowadzić do teraźniejszości i mieć z niej dobrą zabawę.

Jacek Mainka ukończył Politechnikę Warszawską i dołączył do Polskich Linii Lotniczych LOT w 1997 roku. Obecnie lata jako kapitan samolotu B-787. W swojej latającej kolekcji posiada również DH82 Tiger Moth SP-YAA i CCAF T-6 Harvard 4 SP-YIX. Wszystkie jego samoloty latają w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia 17 minutowego materiału na ten temat:

78 rocznica oblotu samolotu DHC-1 Chipmunk

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony