Przejdź do treści
IBIS - nowy robot antyterrorysta na krakowskim lotnisku (fot. Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach)
Źródło artykułu

Robot antyterrorysta na krakowskim lotnisku

Dzisiaj placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach otrzymała wartego ponad 1 mln złotych „automatycznego antyterrorystę”: Robota pirotechnicznego IBIS – PIAP.

Przed oficjalnym przekazaniem robota zespół interwencji specjalnych z Placówki  Straży Granicznej w Krakowie – Balicach przeprowadził pokaz swoich umiejętności. Scenariusz pokazu bazował na zdarzeniu, które miało miejsce w czerwcu br., kiedy to jeden z pasażerów poinformował pracownika lotniska, że przewozi materiały niebezpieczne. W czerwcu alarm okazał się fałszywy. Każda taka informacja jest traktowana poważnie i uruchamiane są wszystkie procedury bezpieczeństwa.

Na lotniskach całego świata pozostawione bez opieki bagaże i podejrzane przedmioty są poważnym źródłem zagrożenia bezpieczeństwa. Tylko w tym roku na krakowskim lotnisku było ich blisko 150.  Każdy z nich może być źródłem potencjalnego zagrożenia bombowego i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony pirotechników, niejednokrotnie narażających własne zdrowie i życie. W Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach wsparciem dla funkcjonariuszy były dotychczas: przenośna prześwietlarka rentgenowska, antywybuchowe kombinezony, beczka pirotechniczna i robot pirotechniczny o mniejszych gabarytach i możliwościach. Nowy robot IBIS – PIAP to już antyterrorystyczne wsparcie światowej klasy.Robot – antyterrorysta to zaawansowany technologicznie sterowany bezprzewodowo sześciokołowy pojazd polskiej produkcji, wyposażony w długi wielofunkcyjny wysięgnik (ramię o rozpiętości 3 metrów w pionie i ponad 2,5 metra w poziomie). Waży 315 kilogramów i może przemieszczać się z prędkością ponad 10 kilometrów na godzinę, przystosowany jest do pracy w różnych temperaturach i w różnych warunkach pogodowych, potrafi pracować w terenie o nachyleniu do 30 stopni. Oprócz podnoszenia  nawet 50  kg bagaży, robot potrafi również odholować zaparkowany pojazd. Dzięki temu IBIS jest cennym partnerem dla funkcjonariuszy Straży Granicznej.


Uroczyste przekazanie pirotechnicznego IBIS – PIAP. Na zdjęciu od lewej: Radosław Włoszek – prezes Zarządu Portu Lotniczego Kraków, ppłk Katarzyna Jurkowska – Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach,
Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski, ppłk Stanisław Laciuga – Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej
(fot. Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach)

Port Lotniczy Kraków przypomina, że za pozostawienie bagażu bez opieki na lotnisku grozi grzywna w wysokości 500 zł.

 

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony