Przejdź do treści
Toruńskie Lotnicze Targi Edukacji i Pracy Avia-Tor 2012
Źródło artykułu

Relacja z targów Avia-Tor

Zorganizowane po raz pierwszy w Polsce Toruńskie Lotnicze Targi Edukacji i Pracy Avia-Tor 2012 mamy już za sobą, zatem przedstawiamy krótką relację i podsumowanie tego wydarzenia.

Na wstępie wspomnimy o nocy z piątku na sobotę z racji porywistego wiatru, niskiej temperatury, intensywnych opadów deszczu i silnych burz wokół Torunia. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że takie warunki atmosferyczne mogą znacznie utrudniać przylot niektórym załogom. Na szczęście w sobotni poranek pogoda była już lepsza i z radością witaliśmy Wystawców przybywających drogą powietrzną jak i lądową.

Pierwszego dnia, po oficjalnym otwarciu targów, rozpoczęły się zaplanowane prelekcje, prezentacje i warsztaty. Zainteresowane osoby skorzystały z możliwości zdania egzaminu na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej i przeprowadzenia badań lotniczo-lekarskich. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy wystąpienia prof. A. Fellnera oraz przedstawiciela firmy IABG na temat implementacji GNSS na polskich lotniskach. Liczymy na to, że uda się zebrać zainteresowane podmioty, złożyć stosowne wnioski i pozyskać fundusze na opracowanie procedur, dzięki którym zwiększy się ilość operacji lotniczych na mniejszych lotniskach. Historię Aeroklubu Pomorskiego, toruńskiego lotniska oraz lotnictwa światowego przybliżył Pan Miłosz Rusiecki. W dalszej kolejności obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy prelekcji Sławka „Hesji” Krajniewskiego na temat fotografii lotniczej, a osoby chcące doskonalić się w tej sztuce wzięły udział w warsztatach fotograficznych. Publiczność miała też okazję podziwiać część wystawy „Odloty hesji” i przyznać trzeba bez przesady, że zachwytom nie było końca. Kontynuując wątek na temat zdjęć i fotografii - Pan Krzysztof Jagiełło prezentował 25 prac przedstawiających pracę mechaników lotniczych, a przy okazji udzielał odpowiedzi i wyjaśniał, na czym dokładniej taki zawód polega, jak i gdzie zostały zrobione zdjęcia. Prelekcje o paliwach lotniczych oraz edukacji lotniczej młodzieży szkolnej również odbyły się zgodnie z planem. Przez cały dzień do dyspozycji publiczności pozostawały symulatory lotu, w tym symulator śmigłowca Robinson 22/44. Na terenie targów prezentowało się wiele statków powietrznych, w tym między innymi „papuga” z PAŻP, motoszybowiec Fregata, M-20 Mewa, C-152, Virus, Xenon, Liberty XL2, AN-2, Dromadery, szybowiec PW- 5, motolotnia.

Najwyższy czas przejść do tego, co działo się na toruńskim niebie. Najprościej rzecz ujmując – królowała Grupa Akrobacyjna Żelazny wraz z Panem Jerzym Makulą. Mimo niesprzyjającego, silnego wiatru, wykonywali przepiękne ewolucje, przy okazji malując na niebie np. serce przebite strzałą. Każdy występ tej grupy przyciągał na lotnisko kolejnych widzów, którzy z zapartym tchem podziwiali kunszt pilotażu. Na zakończenie sobotniego dnia pełnego wrażeń Pan Jerzy Makula opowiadał o akrobacji, przeciążeniach, figurach i treningu.

W niedzielę poprawiła się znacznie pogoda, wiatr był znacznie słabszy, ociepliło się i na lotnisko przybyło znacznie więcej widzów. Zgodnie z programem odbywały się spotkania i prelekcje. Pan Romuald Koperski opowiadał o swojej wyprawie na Syberię, przytaczając tak niewiarygodne i nietypowe sytuacje, że co jakiś czas na sali wybuchały salwy śmiechu. Po spotkaniu zainteresowani mogli nabyć książki wraz z dedykacją i autografem autora. Trener Andrzej Osowski oraz Bolesław Radomski przedstawili w skrócie historię i osiągnięcia Samolotowej Nawigacyjnej Kadry Narodowej. Na stoisku kadry Martyna Małoń oraz Paweł Osowski udzielali informacji na temat startów w zawodach, zasadach, na jakich się one rozgrywają, wymaganiach dla przyszłych kadrowiczów. Bolesław Radomski krótko opowiedział też o swojej ubiegłorocznej wyprawie do RPA i starcie w President's Trophy Air Race, a po Nim mogliśmy posłuchać Radosława Rumszewicza, który opowiadał o akrobacji samolotowej. Z racji usterki samolotu nie mógł On niestety zademonstrować swoich umiejętności w powietrzu, podobnie zresztą jak Artur Kielak. Radek zapowiadał jednak, że wraz z kolegą będą solidnie trenować, by obronić swoje tytuły podczas tegorocznych Mistrzostw Polski. Symulatory, wystawy zdjęć, wystawa sprzętu lotniczego również i tego dnia cieszyły zgromadzoną publiczność.

Drugi dzień targów na niebie podobny był do pierwszego – latający „antek”, motolotnia, wiatrakowce, no i oczywiście Grupa Akrobacyjna Żelazny wraz z Panem Jerzym Makulą. Po ostatnim wylocie i zaprezentowaniu przez akrobatów swoich mistrzowskich umiejętności spotkaliśmy się na sali, dziękując wszystkim wystawcom, gościom i przybyłym na lotnisko za udział w Toruńskich Lotniczych Targach Edukacji i Pracy Avia-Tor 2012. Po oficjalnym zamknięciu targów odbyło się jeszcze spotkanie z członkami GA Żelazny i Panem Jerzym Makulą, wspólne zdjęcia i rozdawanie plakatów z autografami.

Podczas dwóch dni targowych prezentowało się niespełna 30 wystawców. Co warte podkreślenia, były to firmy lub szkoły z różnych obszarów lotnictwa - szkolenia lotnicze na samolotach, szybowcach, balonach, spadochronach, lotnictwo wojskowe, kontrola ruchu lotniczego, konstrukcja, serwis i naprawy statków powietrznych, modelarstwo. Wszyscy zainteresowani zdobywaniem lotniczej wiedzy i szkoleniami mogli zatem bez problemu uzyskać szereg przydatnych i precyzyjnych informacji, a rodzice, których pociechy planują związać się w przyszłości z lotnictwem, mieli szanse porozmawiania z przedstawicielami szkół o trybie nauczania czy procesie szkolenia.

Dziękujemy serdecznie Patronowi Honorowemu – Prezesowi Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Panu Krzysztofowi Banaszkowi, Gościom Specjalnym, Wystawcom, Sponsorom, Partnerom, Patronom Medialnym za to, że obdarzyli nas zaufaniem i wzięli udział w targach Avia-Tor 2012.

Dziękujemy publiczności, że mimo nienajlepszej aury odwiedziła toruńskie lotnisko. Atmosfera była bardzo miła i sympatyczna.

Wielkie podziękowania dla wszystkich tych, którzy poświęcili swój wolny czas, siły i zdrowie na dźwiganie barierek, koszenie trawy, przygotowanie identyfikatorów, pełnienie służby porządkowej, sprzątanie, przestawianie samolotów, itd.

Na koniec kilka słów odnośnie przyszłego roku. Wiele osób już w niedzielę dopytywało, czy targi odbędą się również za rok. Naszym zamierzeniem było i jest, aby impreza tego typu miała charakter cykliczny, tak więc będziemy się starać, by Toruńskie Lotnicze Targi Edukacji i Pracy Avia-Tor odbyły się także w przyszłym roku. Prosimy o uwagi, podpowiedzi, sugestie, porady, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że pierwsza edycja była trochę jak pierwszy samodzielny lot i pod względem organizacyjnym możemy coś poprawić, coś zrobić lepiej. Mamy nadzieję, że przyszłym roku spotkamy się w znacznie większym gronie.

Z lotniczymi pozdrowieniami!
Organizatorzy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony