Red Bull Paper Wings: wyzwanie to lot

Red Bull Paper Wings

Po raz drugi w Polsce i na świecie odbędą się lotnicze zawody papierowych samolotów – Red Bull Paper Wings. Polskie eliminacje rozpoczęły się 14 stycznia w Bydgoszczy obejmując 14 największych ośrodków studenckich w całej Polsce. Przystanki kwalifikacyjne, wyłonią najlepszych konstruktorów, którzy w maju będą reprezentować nasz kraj podczas finału w Salzburgu.

Red Bull Paper Wings to międzynarodowe studenckie zawody w konstruowaniu i rzucaniu papierowymi samolotami. Podczas eliminacji i finału rywalizacja odbywa się w trzech różnych dyscyplinach - najdłuższy dystans, najdłuższy czas lotu oraz lot akrobatyczny. Piloci rywalizujący w dwóch pierwszych kategoriach otrzymują jedynie kartkę papieru formatu A4 a kluczem do sukcesu jest jej odpowiednie złożenie (regulamin zawodów na tym etapie zabrania używania sprzętów biurowych przy konstruowaniu samolotu). Wyjątkiem jest jedynie kategoria lotu akrobatycznego - konstruktorzy biorący w niej udział mogą wykorzystać papierowe samoloty zbudowane wcześniej przy użyciu dowolnych technik budowy, takich jak klejenie czy cięcie. Ewolucje wykonane przez samolot są następnie oceniane przez 3 sędziów.

W Red Bull Paper Wings mogą uczestniczyć wyłącznie studenci. Żeby wziąć udział w polskiej edycji eliminacji wystarczy zarejestrować się na stronie www.redbullpaperwings.com W każdym mieście może zgłosić się maksymalnie 100 osób, dlatego podczas zapisów obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy.”

Warszawskie eliminacje odbędą się 10.03.2009 na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej (ul. Koszykowa 75).
Godz. 15.00 – rejestracja zawodników (aula główna),
Godz. 17.00 – rozpoczęcie zawodów.

Kolejne eliminacje odbędą się w: Poznaniu, Krakowie oraz w Gdańsku.

Na podstawie wyników krajowych rozgrywek wyłonieni zostaną najlepsi piloci w poszczególnych kategoriach. Wyniki każdego przystanku będą dostępne na stronie www.redbullpaperwings.com. Najlepsi wezmą udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Austrii. Już po raz drugi finałowe stracie w ramach Red Bull Paper Wings odbędzie się w miejscu idealnie wpisującym się w klimat zawodów – w salzburskim Hangarze 7, pełniącym funkcję muzeum lotnictwa oraz bazy zespołu Flying Bulls.

W 2006 roku polscy studenci bardzo entuzjastycznie podeszli do eliminacji, które odbyły się w krakowskim Muzeum Lotnictwa. Zwycięzcy konstruktorzy, którzy wówczas osiągnęli: najdłuższy dystans – 26, 1 metrów, najdłuższy czas lotu – 8, 26 sekund oraz lot akrobatyczny - 40 punktów, reprezentowali Polskę podczas pierwszego międzynarodowego finału Red Bull Paper Wings w Salzburgu.

W tym roku rekordowa poprzeczka podniesiona jest bardzo wysoko. Uczestnicy Red Bull Paper Wings 2009, myśląc o ustanowieniu lepszych wyników, będą musieli stworzyć papierową konstrukcję, która pokona ponad 63 metry lub spędzi w powietrzu ponad 27 sekund.

Polskie eliminacje rozegrane zostaną w: Bydgoszczy, Kielcach, Olsztynie, Szczecinie, Częstochowie, Radomiu, Gliwicach, Łodzi, Białymstoku, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz w Gdańsku.

Wszystkie informacje na temat Red Bull Paper Wings, w tym informacje o możliwości rejestracji, zasady i kategorie zawodów można znaleźć na stronie www.redbullpaperwings.com.

Źródło: wp.pl
comments powered by Disqus