Red Bull Konkurs Lotów 2019 coraz bliżej

Red Bull Konkurs Lotów 2019 (fot. Red Bull)

Za dwa tygodnie wszyscy nieustraszeni i śmiali fani awiacji oraz dobrej zabawy zmierzą się podczas długo oczekiwanego Red Bull Konkursu Lotów. Zawody odbędą się 4 sierpnia 2019 r. w Gdyni. Rozegrane zostaną na specjalnej rampie przy Skwerze Kościuszki.

Red Bull Konkurs Lotów to zmagania domorosłych lotników, którzy na własnoręcznie zbudowanych machinach latających skaczą z 6 m rampy do wody. Wygrywa załoga, która uzyska najlepsze noty od sędziów. Liczy się nie tylko odległość oraz prezentacja zespołu na rampie, ale również kreatywność samej konstrukcji.

W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 1500 drużyn z całej Polskich, z których sędziowie wyłonili 40 szczęśliwców.

Wśród nich znalazło się pięciu studentów wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Cały czas trwają prace przy budowie Bobolotu, bo tak nazywa się ich machina. Bobolot coraz bardziej przypomina coś co ma choć minimalne szanse oderwać się od ziemi. Konstrukcja wygląda już coraz bardziej jak prawdziwe skrzydło. Nieubłaganie zbliżają się próby w locie. Prace przy Bobolocie można śledzić TUTAJ.

Skąd pomysł na naszą maszynę? Kształtowała się ona w trakcie godzin dyskusji i rozmyślań, aż w końcu przybrała obecną formę. A skąd pomysł na tematykę związaną z bobasami? No umówmy się, bobasy są słodkie, pulchniutkie, wszyscy je lubią i śmiesznie kręcą zadkami kiedy leci muzyka. Tak w skrócie prezentuje się nasza „część artystyczna”. Bobaski to w sumie też dzieci, a dzieci kojarzą się z (często naiwnymi) marzeniami. Naszym marzeniem jest, żeby Bobolot we w miarę kontrolowany sposób wzbił się w powietrze, poleciał i niczym piórko osiadł na powierzchni wody. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy. A jeżeli chodzi o dystans, jaki chcemy przelecieć, to (przy dobrych wiatrach) mamy w planach dolecieć na Hel, bo jesteśmy tam umówieni na grilla. Nie no, znowu żartujemy. W naszych planach stabilny lot > dystans, ale mamy nadzieję, że jedno będzie ściśle związane z drugim – opowiadają studenci Politechniki Warszawskiej.

Wśród wybranych w tym roku projektów znalazło sie wiele ciekawych maszyn. Wszystkie drużyny i ich machyny można poznać przed imprezą na stronie www.flugtag.redbull.com

Ogólnopolski finał Red Bull Konkurs Lotów odbędzie się 4 sierpnia 2019, a w jury zasiądą m.in., Adam Małysz, Łukasz Czepiela, Natalia Nykiel, Filip Chajzer, Tomasz Rożek, Alan Andersz.

Harmonogram (4 sierpnia 2019),
•  godz. 11:45: pokazy lotnicze
•  godz. 12:00: start finału Red Bull Konkurs Lotów
•  godz. 17:30: przewidywane zakończenie zawodów

Szereg atrakcji czeka na przebywających w Gdyni już w sobotę. 3 sierpnia na plaży miejskiej stanie mobilna scena Red Bull Music.
•  od 18:00 zagra zespół The Dumplings
•  o 20:00 swój koncert rozpocznie Natalia Nykiel

Występy artystów przedzielą pokazy lotnicze nad zatoką.

Na gdyńskim niebie zobaczyć będzie można międzynarodową ekipę The Flying Bulls. Piloci zaprezentują jedne z najbardziej kultowych samolotów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Jedyny w Europie, wciąż latający, myśliwiec P-38 „Lighting”; bombowiec B-25J „Mitchell”; zaprojektowany z myślą o amerykańskich lotniskowcach, charakteryzujący się składanymi skrzydłami F4U-4 „Corsair” oraz pierwszy w kolekcji The Flying Bulls i jednocześnie najmłodszy w tej zabytkowej eskadrze, T-28B „Trojan”, to jedne z naprawdę nielicznych egzemplarzy tych modeli na świecie. Tak jak przed czterema laty, nie zabraknie akrobacyjnego helikoptera Bölkowa Bo 105.

Z kolei mistrz świata Red Bull Air Race w klasie Challenger, Łukasz Czepiela pokaże wiązanki akrobacji za sterami najmocniejszej maszyny akrobacyjnej w Polsce – Edge’a 540T.

Więcej informacji na stronie www.flugtag.redbull.com oraz na stronie wydarzenia.

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus