Przejdź do treści
Dron TOPR-u dostarcza do turystów koce termiczne Blizzard oraz pakiety grzewcze (fot. M. Józefowicz / TOPR)
Źródło artykułu

Ratownicy TOPR użyli drona by pomóc turystom

Bardzo trudne warunki w Tatrach! Przekonać się o tym mogła trójka turystów, która w piątek o godzinie 17:21 wezwała na pomoc Ratowników TOPR.

Turyści po zmroku bez odpowiedniego przygotowania oraz wyposażenia utknęli w rejonie wierzchołka Kopy Kondrackiej i potrzebowali pomocy w zejściu w dół.

Po godzinie 18-tej z Centrali TOPR w kierunku Kopy Kondrackiej wyruszyło 14 Ratowników. Ze względu na wysoki (ZNACZNY) stopień zagrożenia lawinowego oraz brak widoczności spowodowanej porywistym wiatrem i ciągłymi opadami śniegu ratownikom nie udało się dotrzeć do osób potrzebujących pomocy.

Przy pomocy drona ratownicy dostarczyli do turystów koce termiczne Blizzard oraz pakiety grzewcze co umożliwiło Turystom przetrwanie nocy w bardzo niskiej temperaturze.

O godzinie 5 rano dnia kolejnego z Centrali TOPR wyruszyły kolejne grupy Ratowników. Ratownikom około południa udało się dotrzeć do Turystów, którzy w zaskakująco dobrej formie zostali sprowadzeni do Doliny Kondratowej i dalej skuterami śnieżnymi oraz samochodami zostali przetransportowani do Zakopanego.

  
Od lewej: piątkowa akcja wieczorna, sobotnia akcja poranna. (fot. M. Józefowicz / TOPR)

W wyprawie łącznie udział wzięło 28 Ratowników, a ta zakończyła się w sobotę o godzinie 16:00. Należy nadmienić, że wyprawa prowadzona była w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

Na najbliższą dobę prognozowane są kolejne opady śniegu przy porywistym wietrze co będzie pogarszać sytuację lawinową.

Szlaki powyżej schronisk są zasypane grubą warstwą śniegu, dodatkowo mgła oraz opad któremu będą towarzyszyć porywy wiatru będą utrudniać orientację w terenie.

Ratownicy TOPR Stanowczo odradzają wyjścia powyżej schronisk.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
bezzałogowe statki powietrzne
Dwa dni konferencji, dwie sesje tematyczne i kilkanaście specjalistycznych wystąpień – tak w skrócie zapowiada się spotkanie dronowe pn. International Drone Event - Świat Pomiarów, które odbędzie się już od 1 do 2 czerwca br. w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
bezzałogowe statki powietrzne
14 maja 2022 r. Politechnika Warszawska otworzyła laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych na lotnisku w Przasnyszu. To unikalne w skali kraju i Europy miejsce, gdzie prowadzone są badania nad bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz technologiami radarowymi.
lotnictwo GA
Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza do lektury pierwszego w tym roku numeru Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.

Nasze strony