Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ratownicy TOPR użyli drona by pomóc turystom

Bardzo trudne warunki w Tatrach! Przekonać się o tym mogła trójka turystów, która w piątek o godzinie 17:21 wezwała na pomoc Ratowników TOPR.

Turyści po zmroku bez odpowiedniego przygotowania oraz wyposażenia utknęli w rejonie wierzchołka Kopy Kondrackiej i potrzebowali pomocy w zejściu w dół.

Po godzinie 18-tej z Centrali TOPR w kierunku Kopy Kondrackiej wyruszyło 14 Ratowników. Ze względu na wysoki (ZNACZNY) stopień zagrożenia lawinowego oraz brak widoczności spowodowanej porywistym wiatrem i ciągłymi opadami śniegu ratownikom nie udało się dotrzeć do osób potrzebujących pomocy.

Przy pomocy drona ratownicy dostarczyli do turystów koce termiczne Blizzard oraz pakiety grzewcze co umożliwiło Turystom przetrwanie nocy w bardzo niskiej temperaturze.

O godzinie 5 rano dnia kolejnego z Centrali TOPR wyruszyły kolejne grupy Ratowników. Ratownikom około południa udało się dotrzeć do Turystów, którzy w zaskakująco dobrej formie zostali sprowadzeni do Doliny Kondratowej i dalej skuterami śnieżnymi oraz samochodami zostali przetransportowani do Zakopanego.

  
Od lewej: piątkowa akcja wieczorna, sobotnia akcja poranna. (fot. M. Józefowicz / TOPR)

W wyprawie łącznie udział wzięło 28 Ratowników, a ta zakończyła się w sobotę o godzinie 16:00. Należy nadmienić, że wyprawa prowadzona była w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

Na najbliższą dobę prognozowane są kolejne opady śniegu przy porywistym wietrze co będzie pogarszać sytuację lawinową.

Szlaki powyżej schronisk są zasypane grubą warstwą śniegu, dodatkowo mgła oraz opad któremu będą towarzyszyć porywy wiatru będą utrudniać orientację w terenie.

Ratownicy TOPR Stanowczo odradzają wyjścia powyżej schronisk.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony