Przejdź do treści

Raport miesięczny o ruchu BSP w polskiej przestrzeni powietrznej – luty 2021 roku

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprezentowała raport ze statystykami lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w polskiej przestrzeni powietrznej w lutym 2021 roku. Podsumowanie przygotowane zostało w oparciu o dane własne z systemu PansaUTM oraz aplikacji Drone Radar. Zebrane dane pokazują, że ruch BSP sukcesywnie rośnie.

Przy okazji tego raportu PAŻP zaprasza także na podsumowanie operacji dronowych za 2020 r.ruchu lotniczego IFR w polskiej przestrzeni powietrznej w lutym br., a wszystkich użytkowników PansaUTM na specjalną grupę na portalu Facebook.

W lutym 2021 r. liczba misji skoordynowanych w systemie PansaUTM w zasięgu wzroku operatora (VLOS) oraz poza zasięgiem wzroku operatora (BLVOS) wyniosła 1290. Całkowita liczba zgłoszeń (checkinów) w aplikacji DroneRadar za luty br., to nieco ponad 28 tys. (28025).

Od 1 stycznia do 8 marca br. liczba misji skoordynowanych w systemie PansaUTM wyniosła 2568, natomiast całkowita liczba zgłoszeń (checkinów) w aplikacji DroneRadar za luty br., to ponad 56 tys. (56709).

Warto także dodać, że system PansaUTM zwyciężył w dwóch kategoriach konkursu ATM Awards 2020, zorganizowanym przez europejskie magazyny Air Traffic Management i Unmanned Airspace. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej 12 lutego br. otrzymała główną  nagrodę ATM Awards 2020 oraz pierwsze miejsce w kategorii “Projekty ANSP UTM”.

Sukcesywnie wdrażany od 2 marca 2020 r. system PansaUTM jest podstawą rozwoju w Polsce koncepcji U-Space zakładającej bezpieczną i efektywną integrację lotów załogowych (SP) i bezzałogowych statków powietrznych (BSP). To pierwszy i dotąd jedyny w Europie wdrożony operacyjnie system bazujący na cyfrowej koordynacji lotów BSP oraz cyfrowym zarządzaniu wnioskami i zezwoleniami na takie loty. Na PansaUTM składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją mobilną Droneradar. System ten pozwala m.in. na szybką, cyfrową, niewerbalną komunikację pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego i operatorami dronów.

W  lutym 2021 roku została wdrożona operacyjnie PansaUTM w wersji 1.2. Zawiera ona liczne nowe funkcje dla pilotów BSP oraz dla kontrolerów ruchu lotniczego i informatorów służby informacji podwietrznej, m.in. funkcję tak zwanych automatycznych zezwoleń dla najczęściej latających pilotów czy specjalne funkcje dla służb porządku publicznego. System PansaUTM został już operacyjnie wdrożony na wszystkich aktywnych wieżach kontroli lotniska i sektorach służby informacji powietrznej w całej Polsce.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony