Przejdź do treści
Źródło artykułu

Qumak z kontraktem dla Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej

Firma Qumak wykona infrastrukturę techniczną nowych dróg kołowania na lotnisku Politechniki Rzeszowskiej. To część prac w ramach kontraktu realizowanego w konsorcjum z Miejskim Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów w Rzeszowie. Całkowita wartość kontraktu wynosi 4,5 mln zł netto, z czego zakres prac Qumak to kwota 1,7 mln zł netto.

W ramach wygranego kontraktu wybudowana zostanie nowa droga ratowniczo – pożarowa oraz wybudowane nowe drogi kołowania samolotów wraz z rozbudową już istniejących dróg. Qumak będzie odpowiedzialny za wykonanie sieci elektroenergetycznych i teletechnicznych wraz z montażem oświetlenia nawigacyjnego i podświetlanych znaków pionowych. Dodatkowo spółka rozbuduje system zasilania oraz wykona system sterowania i monitoringu oświetlenia w wieży kontroli lotów. Prace prowadzone będą w trzech etapach –  zakończenie ostatniego z nich zaplanowano na połowę przyszłego roku.

Zrealizowaliśmy już wiele projektów na polskich lotniskach, a nasze doświadczenie jest doceniane przez zleceniodawców. Co więcej polska infrastruktura lotniskowa będzie nadal modernizowana, aby sprostać nowym standardom bezpieczeństwa. Qumak jako wykonawca chce być obecny w tych projektach – mówi Wojciech Strusiński, Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży w Qumak S.A. 

Lotnisko Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej to samodzielne lotnisko znajdujące się na południe od istniejącego lotniska Rzeszów Jasionka. Ośrodek jest samodzielną pozawydziałową jednostką organizacyjną Politechniki Rzeszowskiej. Celem jej działalności jest lotnicze szkolenie studentów uczelni na kierunku „pilotaż”, którzy teoretyczny program studiów realizują na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, a praktyczne i wybrane szkolenia teoretyczne odbywają w Ośrodku.

Qumak ma już na swoim koncie m.in. przebudowę systemu oświetlenia nawigacyjnego w pobliskim Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka oraz podobne zlecenia m.in. na lotniskach w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu oraz podwarszawskim Modlinie. Firma zrealizowała kompleksowe instalacje elektryczne i teletechniczne w terminalu pasażerskim Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury oraz w Porcie Lotniczym Lublin, na którym wdrożyła też system bagażowy BHS oraz opracowała projekty wykonawcze instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Spółka zrealizowała również m.in. kompleksowy system transportu i kontroli bagażu rejestrowanego (BHS) na krakowskim lotnisku w Balicach oraz przebudowę BHS na Lotnisku Chopina w Warszawie. Firma wdrażała ponadto systemy osłony meteorologicznej „AWOS” (Automated Weather Observing System) na ośmiu polskich lotniskach oraz sytem „Ice-Alert” na siedmiu z nich.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony