Przejdź do treści
Źródło artykułu

PZL Mielec zdobywa pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie

Pion Techniczny PZL Mielec, firmy należącej do Lockheed Martin, zdobył I nagrodę w XVII edycji prestiżowego branżowego konkursu na „Najlepsze osiągnięcie techniczne 2023 roku”, organizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP).

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 20 września br. na Politechnice Warszawskiej, w ramach obchodów Dnia Mechanika.

Zespół PZL Mielec został wyróżniony w kategorii „Osiągnięcia wdrożeniowe w przemyśle” za autorski projekt „Komputerowe wspomaganie wdrożenia produkcji kadłuba wielozadaniowego samolotu F-16 Block 70/72”. Projekt ten obejmował dwa etapy: cyfrowe modelowanie struktur kadłuba oraz wdrożenie zaawansowanych technologii produkcyjnych. Dzięki zastosowaniu cyfrowych makiet, proces wdrożenia produkcji został znacząco skrócony, co przyczyniło się do redukcji kosztów.

„To wyjątkowe osiągnięcie. Umiejętności i innowacyjność zespołu inżynierów PZL Mielec przynoszą efekty, które są doceniane nie tylko w naszej firmie, ale również przez szerokie środowisko inżynierskie. Praca i zaangażowanie naszych inżynierów mają bezpośredni wpływ na wydajność produkcji struktur samolotów F-16 Block 70/72 w PZL Mielec” – powiedział Janusz Zakręcki, prezes zarządu, dyrektor naczelny PZL Mielec.

W skład zwycięskiego zespołu, który opracował nagrodzony projekt, wchodzili wysoce wyszkoleni pracownicy oraz eksperci techniczni z PZL Mielec.

Cyfrowa makieta kadłuba samolotu F-16 Block 70/72 (fot. PZL Mielec)

Zdobywając nagrodę SIMP po raz trzeci w historii PZL Mielec kolejny raz potwierdził swoją pozycję w czołówce polskich firm lotniczych. Firma osiągnęła to dzięki zaangażowaniu inżynierów i wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Poprzednie wyróżnienia dotyczyły projektów związanych ze stworzeniem linii produkcyjnej części samolotu 787 DREAMLINER z wykorzystaniem rozwiązania High Speed Machining oraz innowacyjnej kompozycji materiałowej do tłoczenia powłokowych części lotniczych.

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich od lat wspiera utalentowanych, ambitnych i innowacyjnych twórców techniki, łącząc tradycję z nowoczesną wiedzą. Najlepszym specjalistom w tej interdyscyplinarnej dziedzinie przyznawany jest tytuł „Inżyniera Mechanika Roku”, a uczestnicy ogólnopolskich konkursów SIMP mogą zdobyć prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony