PWSZ w Chełmie od maja będzie Akademią PANS
Jak można przeczytać w Nr 16 z 19 kwietnia 2022 r. Super Tygodnia Chełmskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie już od 16 maja 2022 r., zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 marca br., przekształca się w Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Chełmie (w skrócie PANS w Chełmie). To duży awans dla Uczelni.
O tym, z czym związana jest zmiana i jakie kryteria Uczelnia musiała spełnić, by otrzymać status akademii redakcji tygodnika opowiedział profesor Arkadiusz Tofil, Rektor PWSZ w Chełmie.
– Utworzenie Akademii w Chełmie było jednym z głównych marzeń założycieli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Musiało minąć ponad 20 lat od utworzenia naszej Uczelni, abyśmy mogli osiągnąć ten etap. Zmiana statusu na Akademię to duża nobilitacja dla nas. Główne kryteria, które należało spełnić, to liczba studentów i zatrudnionych pracowników oraz m.in. prowadzenie studiów na poziomie inżynierskim i magisterskim. Gdy zaczynałem pełnić funkcję rektora od początku kładłem nacisk na rozwój naszej kadry naukowo-dydaktycznej oraz to, co teraz przyniosło największy efekt – tworzenie studiów magisterskich w Chełmskiej PWSZ – opowiada profesor Arkadiusz Tofil.
– Ponad 20-letnie funkcjonowanie naszej Uczelni ugruntowało jej markę i pozycję na edukacyjnej mapie Polski, ale przejście do grupy akademii stwarza jeszcze większe możliwości rozwoju, szczególnie dla kadry naukowej. Nowa nazwa odnosi się do uczelni wyższych, gdzie prowadzone są badania naukowe i praca akademicka. Mamy opinię jednej z najlepszych uczelni w regionie, co potwierdzają wysokie pozycje w rankingach i licznych konkursach – zarówno w kraju, jak i za granicą. Zmianę statusu przyjmujemy z ogromną dumą. To uhonorowanie naszych wieloletnich działań, ale także zobowiązanie i wyzwanie na przyszłość – dodaje Rektor PWSZ w Chełmie.
Mówiąc o Depułtyczach Królewskich w kontekście Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, nie sposób nie wspomnieć o Akademickim Porcie Lotniczym i rzeszach studentów, kształcących się na kierunkach lotniczych.
– Podobnie jak w przypadku CSI pomysł, by chełmska Uczelnia kształciła pilotów, wywoływał na początku wątpliwości, a nawet złośliwe komentarze, z którymi mierzył się ówczesny rektor prof. Józef Zając. Postrzeganie tej kwestii przez wiele osób zupełnie zmieniło utworzenie przez Uczelnię w 2010 roku portu lotniczego w Depułtyczach Królewskich i zbudowanie tam niezbędnej infrastruktury – wspomina profesor Arkadiusz Tofil.
A dziś? Dziś PWSZ w Chełmie jest największym akademickim ośrodkiem kształcącym na kierunkach lotniczych, oferując możliwość uzyskania licencji pilota samolotowego, śmigłowcowego, dyspozytora lotniczego oraz mechanika lotniczego. Uczelnia dysponuje pełną infrastrukturą wraz z nowo dodanym betonowym pasem startowym i drogami kołowania. Posiada też nowoczesną flotę złożoną ze śmigłowca i 12 samolotów, takich jak m.in. wyposażone w glass cocpit samoloty AT3 R100, Tecnam P2006.
– Mogę z całym przekonaniem stwierdzić, iż nasze lotnisko szkoleniowe nie ma sobie równych w regionie. Stworzyliśmy idealne warunki do realizacji szkolenia lotniczego dla studentów, którzy cały proces odbywają w ramach studiów. Piloci, absolwenci naszej Uczelni, idąc w świat zdobywają kolejne szczeble kariery w międzynarodowych korporacjach i są naszymi najlepszymi ambasadorami. Ich sukcesy, a także lotnisko, nowoczesne symulatory, laboratoria i statki powietrzne sprawiają, że do Chełma przyjeżdżają kandydaci z Warszawy, Poznania, Wrocławia, Katowic czy Rzeszowa, ale też innych europejskich miast. Znaczącym dowodem na profesjonalizm kształcenia lotniczego w Chełmie jest fakt przyznania Uczelni przez Urząd Lotnictwa Cywilnego uprawnień do egzaminowania i certyfikowania pilotów. To jedyne takie centrum poza Warszawą – opowiada redakcji Super Tygodnia Chełmskiego Rektor PWSZ w Chełmie.
Całą rozmowę z profesorem Arkadiuszem Tofilem, Rektorem PWSZ w Chełmie można przeczytać w artykule zamieszczonym poniżej.
Komentarze