Przejdź do treści
Centralny Port Komunikacyjny - terminal wewnątrz - widok na płytę i samoloty (fot. CPK)
Źródło artykułu

Przetarg na projektowanie obiektów wspierających lotniska CPK rozstrzygnięty. Spółka podpisze umowę ramową z 13 podmiotami

Centralny Port Komunikacyjny wybrał oferty w pierwszym przetargu na projektowanie obiektów wspierających, które powstaną na terenie lotniska. Spółka planuje podpisać umowę ramową z 13 podmiotami, które w ramach zlecanych postępowań wykonawczych zaprojektują m.in. wieżę kontroli lotów, centrum operacyjne portu lotniczego czy budynki służb ratowniczo-gaśniczych.  

Wśród 13 podmiotów, które spełniły warunki udziału w postępowaniu przetargowym znalazło się 9 firm i 4 konsorcja. Rozstrzygnięty przetarg to pierwsza z dwóch umów ramowych na projektowanie tzw. obiektów wspierających (Support Infrastructure Engineering - SIE). Ta pierwsza dotyczy projektowania m.in. takich obiektów jak: wieża kontroli ruchu lotniczego, centrum operacyjne lotniska, budynki służb ratowniczo-gaśniczych, utrzymania i zarządzania lotniskiem oraz biura służb lotniskowych. 

Obiekty powstaną w najbliższym sąsiedztwie projektowanych przez master architekta, czyli Foster + Partners i Buro Happold, terminala pasażerskiego i dworca kolejowego. Zakładamy pełną współpracę i koordynację działań firm wybranych do projektowania obiektów SIE z master architektem. Wieża kontroli lotów będzie kluczowym elementem lotniska. Obok terminala ma szansę stać się jego najbardziej rozpoznawalnym budynkiem jak ma to miejsce np. na nowym lotnisku w Stambule – mówi Eliza Wysocka z Biura Projektowania i Inżynierii Programu Lotniskowego CPK, lider projektu SIE. 

Projektowane obiekty będą wspierać i uzupełniać bieżącą działalność terminala pasażerskiego i pozostałej infrastruktury lotniska. Będą też z nim zintegrowane, tak by zapewnić bezawaryjną obsługę lotów i bezpieczeństwo ruchu.

Przygotowywana umowa ramowa pozwoli na zlecanie przez spółkę CPK konkretnych zadań w trybie postępowań wykonawczych w których decydująca będzie cena i kryteria jakościowe. Do zleceniobiorców należało będzie wykonanie prac i usług związanych z przygotowywaniem projektów: koncepcyjnych, technicznych, wykonawczych i budowlanych wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Zakres zamówienia obejmuje również inne usługi związane z projektowaniem np. doradztwo w toku postępowań o udzielenie zamówień na roboty budowlane.  

Oferty, które wpłynęły w ramach drugiego, ogłoszonego w październiku br. przetargu na projektowanie obiektów wspierających na terenie lotniska (m.in. hoteli, biur, obiektów handlowych, terminali cargo i parkingów wielopoziomowych) są wciąż analizowane. Rozstrzygnięcie tego postępowania planowane jest na styczeń przyszłego roku.. Szacowana łączna wartość obu kontraktów to ok. 500 mln zł.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony