Prezes PAŻP o polskich doświadczeniach zw. z integracją BSP z cywilną przestrzenią powietrzną podczas panelu Wilson Centre
Bezzałogowe statki powietrzne coraz bardziej i coraz szybciej zaczynają wspierać w działaniach służby medyczne, wojsko, policję czy zwykły, komercyjny transport. Jak w pełni i jak najszybciej zintegrować drony z cywilną przestrzenią powietrzną? 13 grudnia na ten temat rozmawiał Janusz Janiszewski, prezes PAŻP podczas panelu on-line.
– Przed nami najważniejsze zadanie. Musimy przygotować spójne rozwiązania technologiczne i prawne- tak by użytkownicy dronów mogli korzystać z przestrzeni powietrznej w sposób legalny ale co równie istotne, w sposób bezpieczny – mówił Janusz Janiszewski, prezes PAŻP, podczas dyskusji na temat nowych technologii i najnowszych proekologicznych rozwiązań naukowych.
Panel dyskusyjny "Sharing the Air: EU and US Efforts to Integrate Commercial Drones into Civilian Airspace" zorganizowany został przez amerykański think-tank Wilson Centre.
Janusz Janiszewski był jednym z czterech zaproszonych gości. Oprócz prezesa PAŻP udział w dyskusji wzięli: Sabrina Saunders Hodge, Acting Deputy Executive Director, Unmanned Aircraft Systems Integration Office (UAS) at Federal Aviation Administration, Maria Algar Ruiz, Drone Programme Manager at European Union Aviation Safety Agency (EASA) oraz Graham Warwick, Executive Editor for Technology at Aviation Week & Space Technology.
W trakcie dyskusji Prezes PAŻP przede wszystkim mówił o polskich doświadczeniach związanych z integracją bezzałogowych statków powietrznych z cywilną przestrzenią powietrzną. Podkreślał, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej aktywnie uczestniczy w rozwoju najnowszych technologii. Jednym z przykładów takiej aktywności jest budowa i wdrożenie systemu PansaUTM. Absolutnie unikalnej, cyfrowej koncepcji koordynacji lotów BSP – czyli dronów. System, który jest autorskim rozwiązaniem operacyjnym PAŻP pozwala na bezpieczną i efektywną integrację lotów wykonywanych dronami z tradycyjnym, załogowym ruchem lotniczym. PansaUTM to narzędzie, które stanowi fundament dla wdrożenia koncepcji U-space oraz przyszłych usług komercyjnych, które mogą być wykonywane dronami.
Co więcej, odpowiadając na pytania Janusz Janiszewski mówił też o działaniach legislacyjnych mających na celu jak najszybsze zintegrowanie dronów z cywilną przestrzenią powietrzną. – Przepisy regulujące użytkowanie dronów weszły w Polsce zanim takie regulacje powstały w Unii Europejskiej. Wciąż zresztą trwają prace w tym zakresie, tak, aby dostosować prawo do wymogów obecnych potrzeb – podkreślił prezes PAŻP. Wymieniał też dotychczasowe kampanie edukacyjne, które mają na celu promowanie bezpiecznego, zgodnego z prawem użytkowania bezzałogowych statków powietrznych.
The Wilson Centre – to jeden z kluczowych i liczących się think-tanków na świecie. Jest uznawany miedzy innymi za ogromny dorobek w rozwiązywaniu globalnych problemów poprzez niezależne badania i otwarty dialog. Wilson Centre to forum bezpartyjne z siedzą w Waszyngtonie.
Komentarze