Przejdź do treści
FT-5 - wielozadaniowy system bezzałogowy w wersji hybrydowej (fot. wbgroup.pl)
Źródło artykułu

Premiery i nowości od WB GROUP podczas MSPO 2021

Mazowiecka spółka w Targach Kielce zaprezentuje między innymi: wielozadaniowy system bezzałogowy FT-5 w wersji hybrydowej, jak również całą rodzinę zdalnie sterowanych stacji uzbrojenia.

Jak zapowiadają przedstawiciele WB GROPU podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zwiedzający będą mogli liczyć na cały wachlarz nowości. Jedną z nich będzie wielowarstwowy system W2MPIR, umożliwiający przełamanie obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Warto dodać, iż został on w całości skonstruowany przez polskich inżynierów. Skuteczne działanie systemu zapewnia szerokie spektrum bezzałogowców takich jak np. FlyEye i FT5 oraz amunicja krążąca Warmate, Warmate 2. Amunicja krążąca jest szczególnie użyteczna dla żołnierzy wykonujących wysoce wyspecjalizowane zadania bojowe. Bowiem może ona przebywać w powietrzu nawet przez okres godziny, zanim zostanie użyta przeciwko konkretnemu celowi. Dzięki tej technologii żołnierze nie muszą samemu nosić bezzałogowców i mogą w pełni skupić się na wykonywanym zadaniu. Produkcja systemu nie wymaga wysokich nakładów finansowych. Natomiast jej niekwestionowanym atutem jest możliwość niszczenia znacznie droższego i bardziej zaawansowanego sprzętu.

Podczas targów WB Group zaprezentuje także nowoczesną wersję bezzałogowego statku powietrznego – FT-5. Sprzęt produkowany jest przez firmę Flytronic, mającą siedzibę w Gliwicach. Dzięki rozwiązaniu hybrydowemu sprzęt może spędzić w powietrzu aż 4 godziny dłużej, niż w przypadku zastosowania tradycyjnej wersji silnika. Łączny czas pracy FT-5 to ponad 10 godzin. Maksymalna szybkość sprzętu to 100-110 km/h, zaś maksymalna wysokość to około 5 tysięcy metrów. Zasięg statku powietrznego wynosi aż 180 KM.

Podczas tej edycji MSPO swoją premierę będą miały wielozadaniowe zdalnie sterowane stacje uzbrojenia ZSU, wyprodukowane przez należącą do spółki WB Group – firmę Arex. Każda ze stacji ma lekką oraz kompaktową konstrukcję, która może zostać użyta zarówno na stacjonarnych jak i mobilnych platformach. W zależności od wersji może zostać doposażona w karabiny maszynowe, granatniki, bądź oba produkty jednocześnie. Śledzenie celów może odbywać się za pomocą automatycznego systemu, jak również ręcznego sterowania za pomocą zainstalowanego manipulatora. Dzięki cyfrowym napędom elektrycznym właściwa lokalizacja celu odbywa się szybko i precyzyjnie. 

Targi MSPO odbędą się od 7 do 10 września 2021 roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony