Przejdź do treści
Wizualizacja Portu Lotniczego Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku (fot. polish-airports.com)

PPL podpisało umowę na budowę terminalu w Radomiu

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) podpisało w piątek, 6 marca w Radomiu, z firmą Mirbud S.A. umowę na budowę terminala Portu Lotniczego Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku.

W przetargu wystartowało 3 wykonawców – Mirbud S.A., Budimex Budownictwo Sp. z o.o. i Hochtief Polska S.A., którzy w ramach aukcji elektronicznej obniżali proponowaną cenę za wykonanie przedmiotu zamówienia. Ostatecznie najniższą kwotę zaoferował Mirbud, który zaproponował 280 499 000,00 złotych brutto i tym samym wyprzedził Budimex i Hochtief.

Dzięki aukcji udało się obniżyć kwotę, którą PPL planował przeznaczyć na tę inwestycję o 60 045 228,72 złotych brutto.

Przedmiotem zamówienia jest wybudowanie obiektu o powierzchni 30 tys. m.kw., w którym będzie 30 stanowisk check-in, 9 – kontroli bezpieczeństwa, zaś po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. W budynku będzie także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi.  

Będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Terminal ma być przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do 9 mln pasażerów. Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, chodzi o loty czarterowe i niskokosztowe, gdyż na Lotnisku Chopina trzeba zwolnić miejsce dla pasażerów tranzytowych, których liczba szybko rośnie.

Aktualnie na lotnisku prowadzone są prace związane z przebudową i wydłużeniem drogi startowej z 2000 m do 2500 m wraz z urządzeniami nawigacyjnymi i systemami bezpieczeństwa dla startujących i lądujących maszyn. Dzięki temu w Radomiu będą mogły być odprawiane samoloty najpopularniejszych typów: Boeing B737 i Airbus A320.

PPL rozstrzygnął również dwa ogłoszone pod koniec ubiegłego roku przetargi. Pierwszy z nich, na opracowanie koncepcji oraz projektów budowlanych dla rozbudowy lotniska Radom oraz przeprowadzenie w koniecznych przypadkach postępowania w przedmiocie pozyskania dla prac objętych projektami budowlanymi decyzji Wojewody Mazowieckiego o zezwoleniu na realizacje inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego (procedura ZRIL) wygrała firma WLC Inżynierowie sp. z o.o. sp. k. Firma była jedynym wykonawcą, zaproponowała 2 457 540. PLN, czyli o prawie 500.000 mniej od kwoty, jaką PPL przeznaczył na ten cel.

Drugi rozstrzygnięty przetarg dotyczył: opracowania dokumentacji projektowej dla zadania: Budowa masztów oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na lotnisku Radom-Sadków. W tym przetargu ofertę złożyło Konsorcjum Projekt Plus Sp. z o.o. oraz INNEBO GROUP Sp. z o.o. Zaproponowana kwota wyniosła 602 700,00 i była nieznacznie wyższa (o 12.300 PLN) od zaplanowanej przez PPL.

Do dziś PPL podpisało 5 umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu na łączną kwotę 154 620 149,62.

Przedmiotem umów są:
•  Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym towarzyszących obiektów kubaturowych dla Lotniska Radom-Sadków.
•  Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych.
• Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców.
• Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym budowy terminala dla lotniska Radom-Sadków.
•  Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych dla inwestycji polegającej na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej lotniska w Radomiu.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony