Przejdź do treści
Aeroklub Ziemi Zamojskiej (hangar)
Źródło artykułu

Powstał utwardzony pas startowy na lotnisku w Mokrem

Budowa pochłonęła ponad 8,8 mln zł i była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach rządowego programu „Polski Ład”. W sobotę (30 września) odbędzie się oficjalne otwarcie nowego, utwardzonego pasa startowego na lotnisku w Mokrem w powiecie zamojskim. - To będzie ważne wydarzenie dla całego regionu – podkreśla Stanisław Grześko, starosta zamojski.

O potrzebie przebudowy lotniska w Mokrem mówi się od lat. W 2009 r. gmina Zamość opracowała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przewidywał m.in. budowę na lotnisku pasów startowych: trawiastego i utwardzonego. Inwestycję planowały wykonać wspólnie trzy samorządy: Starostwo Powiatowe w Zamościu, miasto Zamość oraz gmina Zamość. Złożono wniosek o jej dofinansowanie z UE. Wsparcia nie udało się uzyskać. To jednak sprawy nie zamknęło.

Inwestycję podzielono na części

Decyzję o przebudowie lotniska w Mokrem ogłosił we wrześniu 2019 roku Stanisław Grześko, starosta zamojski. Konferencja prasowa w tej sprawie odbyła się w delegaturze LUW w Zamościu. Przybył na nią wówczas m.in. Przemysław Czarnek, ówczesny wojewoda lubelski. - Postaramy się wykonać to zadanie tak szybko, jak to będzie możliwe. Na pewno będzie ważne ze względów turystycznych i biznesowych – zapewniał wówczas Stanisław Grześko. -  Rozbudowa lotniska jest na Zamojszczyźnie potrzebna – wtórował mu Przemysław Czarnek.

Powiatowi zamojskiemu udało się pozyskać dofinansowanie na ten cel. W marcu podpisano umowę. Inwestycję podzielono jednak na kilka części. Za „roboty budowlane, polegające na przebudowie lotniska Zamość” odpowiedzialny był Zakład Budowlano – Transportowy „Drogmost”. Ogrodzenie miała przebudować firma Usługi Blacharsko-Dekarskie Grzegorz Gałan, a za budowę „stałego systemu świateł: światła początku i końca drogi startowej oraz światła krawędziowe” odpowiadała spółka Heli Factor z siedzibą w Warszawie.

Czytaj całość artykułu na stronie www.zamosc.naszemiasto.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony