Przejdź do treści
Źródło artykułu

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury podsumował 2021 rok

W 2021 roku na lotnisku Olsztyn-Mazury zanotowano 1 828 operacji startów i lądowań samolotów, co stanowi spadek o 13% do roku 2020 i obsłużono 46 939 pasażerów. W porównaniu z rokiem 2020, jest to spadek o 25%, kiedy to z regionalnego portu skorzystały 62 395 osoby.

W minionym roku ruch lotniczy odbywał się w cieniu trwającej pandemii Covid-19, która ograniczała rejsowy ruch pasażerski na całym świecie. Pomimo czasowego zawieszania lotów pasażerskich, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury utrzymał ciągłość operacyjną, zapewniając obsługę m.in. lotów szkoleniowych, medycznych, biznesowych, wojskowych i transportowych.

W 2021 roku pasażerowie lotniska w Szymanach mogli skorzystać z lotów do Londynu Stansted i Luton, Dortmundu oraz Krakowa. W letniej siatce połączeń portu pojawiły się również dwie sezonowe nowości – krajowe loty Ryanair do Wrocławia oraz wakacyjny kierunek LOT-u do chorwackiej Rijeki. Oba połączenia cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu, a także turystów z południa Polski odwiedzających Warmię i Mazury.

Pomimo wielu wyzwań z jakimi w 2021 roku mierzyła się branża lotnicza, władze lotniska Olsztyn-Mazury podejmowały działania ukierunkowane na dalszy rozwój portu.

W ubiegłym roku rozpoczęto prace budowlane związane z dostosowaniem infrastruktury lotniska do II kategorii systemu precyzyjnego podejścia do lądowania ILS. Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych w strefie airside lotniska, a także zwiększenie dostępności komunikacyjnej portu, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Zakończenie całości inwestycji, łącznie z wdrożeniem operacyjnym planowane jest na koniec 2023 roku.

W 2021 roku Spółka zarządzająca lotniskiem w Szymanach uzyskała Certyfikat Agenta Obsługi Naziemnej (AHAC) oraz Status Zarejestrowanego Agenta, uprawniające do obsługi operacji lotniczych typu CARGO, czyli transportu towarów i poczty. Władze lotniska nawiązały również współpracę z PLL LOT S.A. w zakresie obsługi lotów CARGO tego przewoźnika, co skutkowało dodaniem Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do sieci transportowej RFS LOT- u, umożliwiając tym samym wybór lotniska w Szymanach jako tzw. portu wyjścia w bezpiecznym łańcuchu dostaw przesyłek lotniczych. Dzięki temu lokalni przedsiębiorcy zainteresowani wysyłką swoich produktów drogą lotniczą będą mogli nadać je na Mazurach, a te na pokładzie samolotu LOT-u będą kontynuowały swoją podróż do lotniska docelowego. W listopadzie ubiegłego roku odbyło się uroczyste otwarcie hangarów lotniczych, przeznaczonych do postoju oraz obsługi średnich i małych statków powietrznych. Pierwszym najemcą jednego z nowo wybudowanych hangarów jest szkoła pilotażu Bartolini Air. Współpraca pomiędzy Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury a Bartolini Air rozwija się od kilku lat – w 2021 roku firma z Łodzi otworzyła bazę szkoleniową w Szymanach, w której swoje umiejętności nabywać będą m.in. przyszli piloci Ryanair. Realizacja inwestycji budowy hangarów lotniczych była elementem dywersyfikacji źródła przychodów portu i dostosowania infastruktury lotniczej do potrzeb użytkowników General Aviation.

2 grudnia 2021r. Minister Infrastruktury zatwierdził „Plan Generalny lotniska Olsztyn-Mazury na lata 2019-2039 w zakresie zgodności z polityką transportową kraju.” Sporządzenie Planu Generalnego Lotniska – PGL, to obowiązek nakładany na podmioty zarządzające portami lotniczymi użytku publicznego. PGL to dokument, określający plany rozwoju lotniska w co najmniej 20-letnimhoryzoncie czasowym, uwzględniając założenia operacyjno-techniczne związane z eksploatacją portu lotniczego oraz zgodność tych działań z celami rozwoju regionalnego i zasad zrównoważonego rozwoju infrastruktury transportowej.

W grudniu ubiegłego roku Port Lotniczy Olsztyn-Mazury został włączony przez Komisję Europejską do sieci TEN-T (Transeuropejskiej Sieci Transportowej) z uwagi na istotną rolę w rozwoju spójnej i połączonej infrastruktury transportowej UE. Otwiera to nowe możliwości rozwoju zarówno regionalnego lotniska, jak też całego regionu Warmii i Mazur, w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej, np. w oparciu o programy będące częścią instrumentu Łącząc Europę (CEF) w perspektywie 2021-2027, która wspierać będzie infrastrukturę transportową podwójnego zastosowania.

W 2022 roku władze Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury planują kontynuację działań związanych z inwestycjami infrastrukturalnymi, rozwojem siatki połączeń pasażerskich oraz formalizacją współpracy z inwestorami zainteresowanymi terenami położonymi wokół lotniska.

Sezon wiosna/lato 2022 na lotnisku w Szymanach przyniesie powrót hitowego połączenia Ryanair z/do Wrocławia (loty od 28 marca 2022 w poniedziałki i piątki) oraz nowość w ofercie LOT’u – połączenie z/do Rzeszowa, które wystartuje 18 czerwca (loty w poniedziałki i soboty). Aktualny rozkład lotów dostępny jest TUTAJ

„Naszym priorytetem w 2022 będzie stały i efektywny rozwój lotniska, jako narzędzia do rozwoju gospodarczego oraz turystycznego regionu Warmii i Mazur. Liczymy na to, że ten rok przyniesie stopniowe znoszenie ograniczeń podróży w związku z Covid-19, co pozwoli na odbudowę ruchu pasażerskiego do poziomu sprzed pandemii. Pracujemy nad powiększeniem siatki połączeń pasażerskich o nowe kierunki, na tyle na ile pozwala na to aktualna sytuacja w branży lotniczej. Koncentrujemy się przy tym na zachowaniu bezpiecznych i komfortowych warunków podróży dla pasażerów korzystających z regionalnego portu. Jednocześnie skupiamy się na rozwoju usług dla użytkowników sektora General Aviation – naszym celem jest zapewnienie jak najlepszej infrastruktury lotniczej oraz stworzenie optymalnych warunków do rozwoju biznesu w strefie inwestycyjnej wokół lotniska.” – powiedział Wiktor Wójcik, Prezes Zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony