Port Lotniczy Lublin z certyfikatem!

Port Lotniczy Lublin - terminal

Port Lotniczy Lublin otrzymał certyfikat lotniska użytku publicznego. Po szczegółowej kontroli, Urząd Lotnictwa Cywilnego stwierdził, że port posiada odpowiednią infrastrukturę, wyposażenie, personel oraz procedury niezbędne dla bezpieczeństwa operacji lotniczych. Dzięki temu lotnisko będzie mogło przyjmować samoloty rejsowe.

Certyfikat lotniska wydany został dzisiaj, 12 grudnia, przez wiceprezesa ds. transportu lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Izabelę Szymajdą-Wojciechowską. Odebrali go prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz prezes Grzegorz Muszyński i wiceprezes Dariusz Krzowski z Portu Lotniczego Lublin.
Certyfikat jest potwierdzeniem, że w trakcie wieloetapowej procedury zweryfikowano dokumentację lotniska, sprawdzone zostało przygotowanie personelu, procedury oraz wyposażenie techniczne portu lotniczego. Prezes ULC tym samym potwierdził, że lotnisko jest przygotowane do bezpiecznego wykonywania operacji lotniczych oraz że lotnisko objęte jest nadzorem ze strony urzędu.

- Z wielką satysfakcją mogę ogłosić, że udało nam się dopełnić wszystkich formalności i dzięki wzorowej współpracy z ULC-em, zaledwie kilka dni dzieli nas od oficjalnego otwarcia. Jestem dumny, że ta największą inwestycja na Lubelszczyźnie powstała w tak krótkim czasie, bez żadnych opóźnień. Dlatego zgodnie z planem, w poniedziałek odbędzie się pierwszy lot - mówi Grzegorz Muszyński prezes Portu Lotniczego Lublin SA

Szacuje się, że w pierwszym roku pracy, Port Lotniczy Lublin obsłuży około 300 tys. pasażerów. W terminalu liczącym 11 tys. metrów kwadratowych możliwa będzie jednoczesna odprawa czterech samolotów klasy B738/A320. Ten nowoczesny, funkcjonalny i nagrodzony budynek znajduje się na przedłużeniu osi poprzecznej pasa startowego, dzięki czemu możliwe było zastosowanie nowatorskiego rozwiązania komunikacyjnego, które pozwoli na dotarcie w zaledwie 15 min., szynobusem bezpośrednio z budynku terminalu do centrum stolicy regionu – miasta Lublina.

Pierwsi pasażerowie - samolotami linii lotniczych Ryanair – przylecą na lotnisko, a kolejni odlecą już 17 grudnia. Dzień później swoje połączenia uruchomi Wizz AIr.

Źródło: Port Lotniczy Lublin
comments powered by Disqus

Komentarze

...jeśli pogoda pozwoli, niestety. :-(