Przejdź do treści
Źródło artykułu

Port Lotniczy Łódź: ponad 431 tysięcy pasażerów obsłużonych w 2024 roku

W 2024 roku lotnisko w Łodzi obsłużyło ponad 431 tysięcy pasażerów. To wynik lepszy o 21 proc. w porównaniu do 2023 roku i aż o 78 proc., niż w 2019 roku – ostatnim roku przed pandemią.

Lotnisko w Łodzi podsumowało 2024 rok. W ciągu roku odprawiło dokładnie 431 142 pasażerów i jest to drugi najlepszy wynik w historii portu. Do pobicia rekordu z 2012 roku zabrakło niewiele ponad 30 tysięcy podróżnych. Z liczby odprawionych podróżnych 337 397 to pasażerowie rejsów regularnych, a 93 373 – letnich czarterów, czyli co piąta osoba korzystająca z lotniska w Łodzi leciała na wakacje.

W minionym roku Port Lotniczy Łódź miał w ofercie 8 kierunków regularnych (całorocznych) do Alicante, Birmingham, Brukseli, Dublina, East Midlands, Londynu, Malagi i Mediolanu. Najwięcej pasażerów poleciało do Londynu Stansted, Mediolanu Bergamo i Alicante. Wśród kierunków czarterowych największym powodzeniem cieszyły się Antalya, Bodrum, Enfidha.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie loty (rejsowe i czarterowe) w 2024 roku, najwięcej pasażerów wybrało się do: Londynu (106 330), Antalyi (56 904) i do Mediolanu Bergamo (47 764). Kolejne miejsca zajmują całoroczne kierunki hiszpańskie – Alicante i Malaga.

„Kiedy w połowie 2017 roku objęłam fotel prezesa Portu Lotniczego w Łodzi mieliśmy zaledwie 3 połączenia rejsowe do Londynu, Dublina i East Midlands. Nie było w ogóle letnich czarterów. Obsłużyliśmy w ciągu roku 207 tysięcy pasażerów. Od tego czasu podwoiliśmy wynik odprawionych podróżnych i pięciokrotnie zwiększyliśmy liczbę kierunków. W zeszłym roku pasażerowie mogli podróżować do 15 miejsc. Najbardziej pozytywnym zjawiskiem jest to, że mamy już do czynienia z rosnącym trendem i że wzrost liczby pasażerów nie jest jedynie wynikiem jednorazowego zdarzenia. Systematycznie pniemy się w górę. Cieszy nas, że łodzianie korzystają z możliwości zwiedzania świata, jakie wspólnie z linią Ryanair oraz przewoźnikami czarterowymi udostępnia łódzkie lotnisko. Dziękujemy naszym pasażerom za dobre opinie skierowane pod adresem obsługi lotniska, co motywuje nas do dalszego rozwoju. Udowodniliśmy, że nasze lotnisko jest potrzebne nie tylko pasażerom, ale również jest niezbędne dla rozwoju lokalnej gospodarki” – mówi dr Anna Midera, prezes Port Lotniczy Łódź.

W rankingu za 2024 rok, dotyczącym liczby odprawionych pasażerów, Łódź po raz pierwszy od wielu lat znalazła się przed portami w Lublinie (425 tysięcy) i Bydgoszczy (nie opublikowano jeszcze danych, ale nieoficjalnie wiadomo, że lotnisko nie przekroczyło 400 tysięcy). Przed Łodzią jest teraz lotnisko w Szczecinie (ok. 482 tysięcy), a wyżej już tylko „milionerzy”, czyli porty lotnicze z udziałami spółki państwowej PPL, które obsługują ponad milion pasażerów rocznie.

„Mimo, że naszym celem było zbliżenie się do pół miliona odprawionych pasażerów, to wynik prezentujący wzrost liczby podróżnych o ponad 20 procent bardzo nas satysfakcjonuje, szczególnie, jeśli uwzględnimy obecne problemy rozwojowe linii lotniczych wynikające z braku niezbędnej floty do zaspokojenia rosnącego popytu na latanie. Liczymy, że w tym roku zachowamy rosnący trend i zwiększymy ofertę łódzkiego lotniska” – mówi Robert Makowski, Dyrektor Handlowy Port Lotniczy Łódź.

W 2025 roku można polecieć z Łodzi do Alicante, Londynu Stansted, Birmingham, Brukseli Charleroi, Dublina, Malagi i Mediolan Bergamo. W sezonie wakacyjnym, który rozpocznie się pod koniec kwietnia, dostępne będą kierunki: Bułgaria (Burgas), Grecja (Kreta, Rodos, Zakynthos), Tunezja (Enfidha), Turcja (Antalya i Bodrum) oraz zupełna nowość w ofercie łódzkiego lotniska Albania (Tirana).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony