Port Lotniczy Kraków Mecenasem Kultury Krakowa Roku 2015

Port Lotniczy Kraków (fot. Port Lotniczy Kraków)

14 listopada podczas uroczystości w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa krakowskie lotnisko zostało uhonorowane tytułem Mecenasa Kultury Krakowa 2015. Srebrną statuetkę z rąk Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w kategorii Donator odebrał prezes Radosław Włoszek.

Port Lotniczy Kraków został doceniony za "stałe i znaczące współfinansowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych związanych z Krakowem". Do konkursu nominowało lotnisko aż trzech partnerów tj. Teatr Łaźnia Nowa, Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe.

Port Lotniczy Kraków od wielu lat jest mecenasem Opery Krakowskiej oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Dzięki współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym krakowskie lotnisko jest obecne na najważniejszych wydarzeniach kulturalnych w Krakowie. Wszystkie działania realizowane przez port wraz z instytucjami kultury są spójne z wizerunkiem Spółki, jako firmy odpowiedzialnej i wrażliwej na dziedzictwo kulturalne Krakowa i Małopolski. Ponadto od kilku lat Port Lotniczy Kraków organizuje konkurs grantowy, którego zadaniem jest wspieraniem lokalnych inicjatyw, w tym kulturalnych, z gmin sąsiadujących bezpośrednio z lotniskiem.


Srebrna statuetka w kategorii

W tym roku tytuł Mecenasa Kultury Krakowa 2015 został przyznany po raz 20. Do tegorocznej edycji zgłoszono 33 wnioski o nadanie tytułu Mecenasa Kultury Krakowa 2015, w tym 18 w kategorii Donator, 9 w kategorii Sponsor oraz 6 w kategorii Patron Medialny. Na wniosek Bractwa Mecenatu Kultury Krakowa, Prezydent Miasta Krakowa uhonorował w tym roku dziesięć podmiotów.

Tytuł „Mecenas Kultury Krakowa” przyznawany jest corocznie za poprzedni rok kalendarzowy w czterech równorzędnych kategoriach:
• Kategoria Donator – za stałe i znaczące współfinansowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych związanych z Krakowem (np. darowizny, dotacje) – oceniana według kryterium zarówno wysokości wkładu finansowego jak i ciągłości mecenatu nad jednym podmiotem lub przedsięwzięciem.
• Kategoria Sponsor za najciekawszą formę i efektywność mecenatu – ustalona według kryterium najlepszego i niekonwencjonalnego pomysłu.
• Kategoria za działania na rzecz ochrony zabytków – tytuł ten przyznawany jest osobom lub podmiotom, które w danym roku kalendarzowym zainwestowały własne środki finansowe na rewaloryzację lub restaurację zespołów, obiektów zabytkowych lub ich części albo też dzieł sztuki zlokalizowanych na terenie miasta Krakowa.
• Kategoria Patron Medialny – według swobodnego uznania Bractwa przy uwzględnieniu ilości i jakości przedsięwzięć o charakterze medialnym.

Źródło: Port Lotniczy Kraków
comments powered by Disqus