Przejdź do treści
Port Lotniczy Gdańsk testuje prototypowe urządzenie do odstraszania ptaków (fot. airport.gdansk.pl)
Źródło artykułu

Port Lotniczy Gdańsk testuje prototypowe urządzenie do odstraszania ptaków

System do monitorowania i odstraszania ptaków może zminimalizować zagrożenie potencjalnych kolizji ptaków z samolotami i zwiększyć bezpieczeństwo operacji lotniczych w Porcie Lotniczym Gdańsk.

System składa się z zestawu kamer do detekcji i lokalizacji ptaków oraz dedykowanego modułu odstraszaczy. Jedno urządzenie jest w stanie wykryć duże ptaki z odległości ponad 500 metrów. Detektor można dowolnie rozmieszczać w okolicy pasa startowego, tak aby monitorować najbardziej newralgiczne miejsca. Zestaw takich urządzeń może docelowo obserwować cały obszar pasa startowego.

Obecnie w porcie lotniczym w Gdańsku znajduje się jedno urządzenie, stoi w miejscu, które służby lotniskowe uznają na newralgiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa operacji lotniczych, gdzie obserwowana jest duża aktywność ptaków. W ramach realizacji projektu naukowego, na lotnisku pojawi się też drugie tego typu urządzenie. Docelowo na lotnisko wielkości portu lotniczego w Gdańsku powinno być około 6-8 detektorów.

Dźwięki odstraszające ptaki zostały dobrane przez eksperta do spraw ornitologii, specjalnie do ptaków wykazujących się dużą aktywnością na obszarze lotnisk. Dźwięki te można dowolnie modyfikować. Urządzenie monitoruje ptaki od świtu do zmierzchu. Specjalny system detekcji umożliwia oszacowanie trasy przelotu ptaka oraz określenie jego wielkości. W przypadku wykrycia ptaka, system w czasie rzeczywistym wysyła informację wraz ze zdjęciem oraz jego lokalizacją do służb lotniskowych. Pracownicy odpowiedzialni za monitoring terenu lotniska, na tej podstawie mogą podjąć decyzję o ewentualnym włączeniu odstraszy lub wstrzymaniu startu samolotu do czasu opuszczenia przez ptaki danej strefy.

„Obecnie ptaki przelatujące nad terenem lotniska, szczególnie w strefach, gdzie operują samoloty, stanowią zagrożenie dla operacji lotniczych. Urządzenie monitorujące i uruchamiające dźwięki, które mają przepłoszyć zaobserwowane ptaki, pomaga naszych służbom w codziennej pracy. Lubimy innowacje i szukamy dodatkowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i płynność operacji lotniczych” – powiedział Jarosław Trzoska kierownik Działu Operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

System monitoringu aktywności ptaków, AFMS (Airport Fauna Monitoring System), został opracowany w ramach projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest to projekt realizowany od 18 miesięcy przez firmę Bioseco z Gdańska, która zajmuje się dostarczaniem rozwiązań dla ochrony ptaków. Firma pracuje także nad systemem monitorowania wtargnięcia zwierząt lądowych na pas startowy lotniska.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony