Pomysł, zapał i samoloty na czerwcowym Świdnik Air Festivalu

3AT3 Formation Flying Team (fot. Marek Sałatowski)

Formacja istnieje już już 9 lat, ma za sobą wiele wylatanych godzin i mnóstwo imprez, podczas których pokazywała co potrafi. Czego mogą się spodziewać goście Air Festivalu po grupie 3AT3? Na pewno wielkich emocji i niezwykłych, lotniczych wrażeń.

Po latających z ogromną prędkością maszynach wyścigowych, wojskowo – cywilnych duetach i akrobacjach śmigłowcowych, czas na formację nieoczywistą. Grupa 3AT3, jak sama nazwa wskazuje, nie korzysta z maszyn ani o wielkiej mocy, ani o przypisanych im możliwościach akrobacyjnych. Samoloty AT3 są głównie wykorzystywane do lotów turystycznych i szkolenia pilotów. Ale, jak udowadniają, członkowie grupy, nie osiągi są najważniejsze, ale chęci i kreatywność.

Formację 3AT3 tworzy zespół pilotów – pasjonatów, podniebnych łowców przygód, z ciągle niezaspokojonym apetytem na nowe emocje. Pierwsze loty w formacji zorganizowali w 2009 roku. Powód był prosty. Bardzo chcieli wystąpić na Air Show w Radomiu. – Stwierdziliśmy wtedy, że warto zrobić coś wykraczającego ponad aeroklubową codzienność. Mieliśmy: pomysł, zapał, świetne samoloty i wiarę w powodzenie – tłumaczą członkowie grupy.

Do zrealizowania swojego celu postanowili wykorzystać 3 samoloty AT3 R-100, produkowane w Mielcu. Udało się, formacja zrobiła duże wrażenie, mimo że, jak to na radomskim Air Show, konkurencję miała ogromną. Pierwszy sukces był początkiem trwającej już 9 lat przygody.

W tzw. międzyczasie zmieniał się skład grupy, poszerzał się o kolejne samoloty. Obecny ustalił się w 2015 roku. W Formacji 3AT3 można więc zobaczyć Jakuba Kubickiego (prowadzący), Piotra Krasińskiego (lewoskrzydłowy/ prowadzący), Radosława Izdebskiego (lewoskrzydłowy), Piotra Maciejewskiego (prawoskrzydłowy), Jakuba Śliwińskiego (lewoskrzydłowy).

Podniebne wyczyny grupy, obecnie występującej pod szyldem Fundacji Biało – Czerwone Skrzydła, będzie można obejrzeć już w czerwcu podczas Świdnik Air Festival. Czego można się spodziewać po zespole?

Formacja liczy minimum trzy samoloty, choć w zeszłym roku zdarzyło się, że składała się nawet z pięciu. Pokazujemy jak można latać blisko, równo i precyzyjnie. Dysponujemy samolotami o niewielkiej mocy, ale przy nich najbardziej jest widoczny kunszt pilotów. Dodatkowo wszystkie nasze maszyny zostały wyposażone w wytwornice dymu, co daje dodatkowe, fajne efekty – mówi Piotr Maciejewski z formacji 3 AT3.

Na pokaz zespołu organizatorzy Świdnik Air Festival zapraszają już w weekend 9 i 10 czerwca. Wydarzenie odbędzie się na trawiastym lotnisku aeroklubowym. Jego organizatorami są Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku.

Źródło: swidnik.pl
comments powered by Disqus