Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przyśpiesza prace nad zrównoważonym rozwojem
PAŻP powołała specjalny zespół ds. ESG, który wypracuje rozwiązania minimalizujące wpływ działalności Agencji na środowisko. Team środowiskowy Agencji rozpoczął prace w Dniu Ziemi, aby symbolicznie podkreślić, jak ważnym tematem jest zrównoważony rozwój w branży lotniczej.
„Czujemy ogromną potrzebę budowania kultury środowiskowej opartej na świadomości o zagrożeniach, jakie wynikają z globalnej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i zaangażowaniu w jej realne zmniejszanie. Dotyczy to zarówno najnowocześniejszych rozwiązań w pracy kontrolerów ruchu lotniczego, jak również zagadnień związanych z codziennym funkcjonowaniem PAŻP jako organizacji. Transformacja środowiskowa musi być szybka i kompleksowa, dlatego nasze działania będziemy koncentrować zarówno wokół kwestii środowiskowych, jak i społecznych” – zapewnia Natalia Błaszczyk, pełnomocnik prezes PAŻP ds. zrównoważonego rozwoju, kontrolerka ruchu lotniczego z niemal 20-letnim doświadczeniem.
Obszary działań zespołu ds. zrównoważonego rozwoju środowiskowego PAŻP pokrywają się z filarami ogólnych programów ESG implementowanych obecnie przez duże organizacje:
• Environment (środowisko),
• Social (społeczność),
• Governance (zarządzanie).
Celem pracy zespołu jest zaprojektowanie i wdrożenie rozwiązań prowadzących do nowoczesnego zarządzania, które realizuje międzynarodowe zobowiązania dążenia do zeroemisyjności i prowadzenia relacji handlowych uwzględniających społeczną odpowiedzialność biznesu. Nowe procesy projektowane w PAŻP będą uwzględniać przede wszystkim wpływ działalności firmy na środowisko naturalne, jej otoczenie lokalne, znaczenie relacji i współdziałania z pracownikami oraz szerokim gronem interesariuszy. Będą też stawiać na stosowanie w różnych obszarach działalności „zielonych” rozwiązań.
Cele zespołu są zbieżne z ramowymi założeniami Programu Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz postanowieniami Europejskiego Zielonego Ładu. Są to m.in.:
1) łagodzenie zmian klimatu,
2) dostosowanie do zmian klimatu,
3) zrównoważone użytkowanie i ochrona zasobów wodnych i morskich,
4) przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego,
5) zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola,
6) ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i ekosystemów.
Dzień Ziemi został ustanowiony w 1970 roku jako wyraz troski o planetę i jej przyszłość, szczególnie w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska i promocji zrównoważonego rozwoju. Już w 1987 roku światowa Komisja ds. Środowiska i Rozwoju definiowała zrównoważony rozwój jako taki, „w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokajane bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie".
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest wiodącym podmiotem lotniczej infrastruktury transportowej w Polsce, zapewniającym służby żeglugi powietrznej. Prowadzi również Ośrodek Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego, który jest certyfikowaną organizacją szkoleniową kontrolerów ruchu lotniczego. Jego zadaniem jest szkolenie zawodowe kandydatów do pracy w służbach ruchu lotniczego i przygotowanie ich do egzaminów państwowych.
Komentarze