Przejdź do treści
Źródło artykułu

Politechnika Śląska ma nowy samolot szkoleniowy

Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej wzbogacił się o nowy dwusilnikowy samolot Tecnam. Warta ponad 3 miliony złotych maszyna będzie wykorzystywana w szkoleniu studentów nawigacji powietrznej oraz mechaniki i eksploatacji lotniczej PŚ.

Politechnika Śląska sukcesywnie rozbudowuje bazę dydaktyczną do szkolenia pilotów i mechaników. 

Dzisiaj nasza flota wzbogaciła się o kolejny statek powietrzny – dwusilnikowy samolot Tecnam, który będzie przeznaczony do zaawansowanego szkolenia pilotów. Jest on wyposażony w pełną awionikę do lotów, również w trudnych warunkach. Dotąd te szkolenia musieliśmy zlecać na zewnątrz, teraz jesteśmy w stanie wykonywać je sami, na uczelni – powiedział prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz prorektor ds. ogólnych.

Politechnika Śląska jest jedną z pięciu uczelni w kraju kształcących w specjalnościach nawigacja powietrzna oraz mechanika i eksploatacja lotnicza. 

Szkolimy pilotów do poziomu licencji liniowej ATPL natomiast mechaników do poziomu licencji B1.1 – samoloty turbinowe. Zarówno jedna jak i druga licencja jest dzisiaj bardzo poszukiwana na rynku pracy. Potrzebni są zarówno zawodowi piloci liniowi jak i mechanicy lotniczy – powiedział dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej na Politechnice Śląskiej.

Dzięki nowej maszynie zwiększą się możliwości szkoleniowe ośrodka. – Do tej pory Uczelnia mogła samodzielnie realizować około 60 procent szkoleń, pozyskanie tego samolotu zwiększy naszą samodzielność szkoleniową do około 80 procent – dodał dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ.

(fot. Politechnika Śląska)

Dotychczas Politechnika Śląska dysponowała samolotami jednosilnikowymi AT3. Nowy nabytek jest samolotem dwusilnikowym.

–  W trakcie szkolenia lotniczego, konieczne jest posiadanie uprawnień na samoloty wielosilnikowe i ta maszyna będzie służyła do takich właśnie szkoleń. Również jej wyposażenie będzie pozwalało na wykonywanie lotów według wskazań przyrządów, co jest bezpośrednim przygotowaniem do pracy w liniach lotniczych – mówiła Katarzyna Brzeska absolwentka nawigacji powietrznej na PŚ.

Nowy samolot przyleciał do ośrodka lotniczego Politechniki Śląśkiej z Łodzi. Za sterami maszyny siedziała instruktor Zuzanna Dobrowolska.

Studenci będą mieli teraz możliwość nauczenia się pilotowania samolotu dwusilnikowego, robienia podejść „na instrumentach” na lotniska takie jak Łódź czy Katowice. Będą mogli przygotować się do latania w liniach lotniczych bądź na mniejszych lotach biznesowych – wyjaśnia Zuzanna Dobrowolska.

Z nowego nabytku cieszą się już studenci nawigacji powietrznej. –  Wcześniej byliśmy wysyłani do innych ośrodków szkoleniowych, które posiadały samoloty wielosilnikowe a teraz będziemy mieli własny, tutaj na miejscu – mówił Maciej Liszka student IV roku nawigacji powietrznej.

Baza Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej jest systematycznie rozbudowywana co daje ogromne możliwości w szkoleniu przyszłych pilotów i mechaników lotniczych.

–  Szansa jaką daje Politechnika Śląska, jest niewątpliwie ogromna. Uczelnia jest jedną z nielicznych w Polsce i w ogóle na świecie, która daje takie możliwości. Baza, którą posiada Uczelnia jest przygotowana zgodnie z najwyższymi standardami i wszelkiego rodzaju normami co pozwala studentom na coraz to lepsze poznawanie tajników tego zawodu – dodaje Katarzyna Brzeska absolwentka nawigacji powietrznej na PŚ, która w przyszłości chce zostać pilotem w liniach lotniczych na trasach transatlantyckich.

Nowy samolot szkoleniowy kosztował ponad 3 miliony złotych. Jego zakup w całości sfinansowała Uczelnia.  

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony