Przejdź do treści
Pokaz filmu "Bocian nad Tatrami. Historia szybowcowego rekordu wysokości lotu" w MLP w Krakowie (fot. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie)
Źródło artykułu

Pokaz filmu "Bocian nad Tatrami. Historia szybowcowego rekordu wysokości lotu" w MLP w Krakowie

Już za trzy dni, w sobotę 6 kwietnia 2024 r. o godz. 16:00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego, Aleja Jana Pawła II 39, w Krakowie odbędzie się pokaz filmu "Bocian nad Tatrami. Historia szybowcowego rekordu wysokości lotu".

Dokument nawiązuje do wyczynu, którego 5 listopada 1966 r. dokonali Stanisław Józefczak i Jan Tarczoń, startując z lotniska w Nowym Targu szybowcem SZD-9 bis Bocian 1D (znaki rejestracyjne SP-2029). Do dziś pozostaje on wybitnym osiągnięciem w dziedzinie szybownictwa na skalę światową i… jest niestety nieco zapomniany.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szerokiego grona miłośników historii lotnictwa i szybownictwa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wyprodukowało dokument, który przybliża historię tego lotu.

Narracja jednego z bohaterów tamtego wydarzenia – ppłk. pil. instruktora Jana Tarczonia przenosi nas do dnia, w którym wraz ze Stanisławem Józefczakiem, na szybowcu „Bocian”, korzystając z „fali tatrzańskiej” wznieśli się na nieosiągalny wcześniej pułap.

Ustanowione podczas lotu rekordy to: wysokość absolutna – 12 560 m oraz wysokość przewyższenia – 11 680 m. Ten drugi był rekordem świata przez dziesiątki lat, a oba do dzisiaj pozostają niepobite w Polsce.

Dokument przybliża historię przygotowań, wyzwania stojące przed pilotami, w tym kwestię oczekiwania na właściwe warunki atmosferyczne, a także opracowywania własnych prognoz pogody oraz sam opis przebieg lotu. O tych wszystkich aspektach opowiadają Robert Koprowski i załoga Aeroklubu Nowy Targ, Maciej Peikert pilot, instruktor Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego przy Lotniczej Akademii Wojskowej – pomysłodawca projektu, dr Krzysztof Kowalczuk z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Sebastian Kawa – pilot szybowcowy oraz Stanisław Gradolewski – opiekun Koła Naukowego Lotników przy Politechnice Warszawskiej, dzięki któremu historyczny szybowiec "Bocian" został uratowany i udostępniony do nagrań.

Film wyprodukowało Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, a jego głównym wykonawcą jest Warsztat Filmów. Obraz powstał pod nadzorem Piotra Buczaka, młodego ale doświadczonego filmowca, zajmującego się między innymi tworzeniem dokumentów historycznych. Warto podkreślić, że autor w mistrzowski sposób spiął wszystkie wątki w całość, która jest wartościowa historycznie i filmowo, a także niesie w sobie wielki ładunek emocjonalny.

Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z panem Janem Tarczoniem – uczestnikiem pamiętnego rekordowego lotu i bohaterem filmu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony