Przejdź do treści
Źródło artykułu

Podsumowanie Warsztatów Bezpieczeństwa 2017 (Prezentacje)

W dniu 19 maja 2017r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyły się jednodniowe Warsztaty Bezpieczeństwa organizowane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Piotra Samsona. W warsztatach udział wzięli przedstawiciele zarządzających lotniskami, kierowników ds. bezpieczeństwa, instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej, ośrodków szkolenia lotniczego, przewoźników i organizacji świadczących usługi obsługi naziemnej.

Warsztaty odbyły się w nowej formule polegającej na prezentacji wybranych aspektów i zagadnień z obszaru zarządzania bezpieczeństwem przez ekspertów ze środowiska lotniczego. Dzięki temu rozwiązaniu wykorzystano szansę na szeroką wymianę doświadczeń i poglądów umożliwiającą dalszą współpracę nadzoru lotniczego z organizacjami lotniczymi w zakresie nieustannego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa operacji lotniczych.

Wiceprezes ds. Standardów Lotniczych Michał Witkowski przedstawił nową koncepcję analizy ryzyka przy pomocy schematu Bow Tie. Będzie to w przyszłości podstawowa metoda analiz bezpieczeństwa wykonywana w ramach nadzoru lotniczego.

Przedstawiciel LS Airport Services, Magdalena Żelazo omówiła sposób zarządzania bezpieczeństwem w procesach transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną. Następnie Dariusz Sarnociński z Biura Zarządzania Bezpieczeństwem ULC przedstawił prezentację na temat Emergency Response Plan.

Sławomir Janiszewski reprezentujący Port Lotniczy Warszawa-Modlin omówił doświadczenia związane z systemem ILS CAT II, a następnie Kamil Chudy z PLL LOT przedstawił casus związany ze zidentyfikowaniem zagrożenia związanego z ustawieniem świateł PAPI a procedurą nieprecyzyjnego podejścia.

W programie warsztatów nie zabrakło przedstawiciela PPL Wojciecha Ociesy, który szczegółowo omówił rozwiązania Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem funkcjonujące na lotnisku Chopina w Warszawie. W dalszej części Warsztatów Mariusz Krzyżanowski z PAŻP opisał SMS we własnej organizacji oraz omówił nowoczesne podejście do zarządzania bezpieczeństwem wg modelu „Safety II”.

Na sam koniec Piotr Łaciński przeprowadził sesję pytań i odpowiedzi dotyczących zagadnień związanych z rozporządzeniem UE nr 376/2014 oraz SPI z Planu Bezpieczeństwa.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z prezentacjami przedstawionymi podczas warsztatów:

•  Raportowanie wg zasad Rozporządzenia UE 376/2014 – Piotr Łaciński
•  Analiza ryzyka do procedury zmiany ILS CAT II – Sławomir Janiszewski
•  BowTie – Łukasz Turzyński
•  ERP w strukturach lotniskowych – Dariusz Sarnociński
•  SMS na Lotnisku Chopina – Wojciech Ociesa
•  SMS w PAŻP – Mariusz Krzyżanowski
•  SPI – Piotr Łaciński
•  Współpraca podmiotów lotniczych – operatorzy – Kamil Chudy
•  Zarządzanie bezpieczeństwem w procesach transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną – Magdalena Żelazo


W przypadku dodatkowych pytań w zakresie warsztatów bezpieczeństwa ULC prosi o ich przesłanie na adres konferencja_bl@ulc.gov.pl w terminie do 09.06.2017r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony