Przejdź do treści

Podsumowanie działań Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR w ramach wspólnego dyżuru z GOPR Karkonosze

W dniach 7 – 28.02.2022 r. Lotniczy Zespół Poszukiwawczo - Ratowniczy Nr 11 ASAR 1. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Świdwin z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego operował z aeroklubowego lotniska Jeżów Sudecki (EPJS), skąd także rozpoczynały się wszystkie loty treningowe, podnoszące poziom zgrania załogi z ratownikami GOPR w prowadzeniu działań ratowniczych w środowisku górskim.

W trakcie dyżuru wykonano 11 lotów poszukiwawczo-ratowniczych, transportując 6 poszkodowanych osób z terenów górskich Karkonoskiego Parku Narodowego na lądowisko przyszpitalne SOR Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej.

W sumie ratownicy spędzili w powietrzu blisko 19 godzin! W trakcie akcji ratowniczych rejonem ich działań były:
Góry Izerskie, Świeradów (nartostrada), Szrenica (nartostrada), Równia pod Śnieżką, Stacja Turystyczna Orle, Śnieżka (Rynna Śmierci), rejon miejsca zejścia lawiny w okolicy Schroniska Pod Łabskim Szczytem, Szklarska Poręba (między wodospadem Kamieńczyk a Halą Szrenicką).

Wszyscy poszkodowani trafiali bezpiecznie do Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Ostatnią akcjią ratowniczą podczas tego dyżuru z udziałem śmigłowca W-3 SAR była ta, która została przeprowadzona w niedzielę (27 lutego). Około godziny 10:45 ratownicy otrzymali zgłoszenie o poszkodowanej kobiecie, która doznała urazu barku na skutek uderzenia w drzewo. Wypadek miał miejsce na szlaku czerwonym miedzy wodospadem Kamieńczyk, a Halą Szrenicką, gdzie niezwłocznie udała się załoga LZPR-11 3. SLTr. Na miejscu, ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego GOPR Karkonosze udzielili poszkodowanej pierwszej pomocy, po czym kobieta została podebrana na pokład śmigłowca W-3 SAR i bezpiecznie przetransportowana do szpitala w Jeleniej Górze.

W-3 SAR na lądowisku szpitala w Jeleniej Górze (fot. GOPR Karkonosze, ratownik J. Kieżuń)

Poruszając się po górskich szlakach i stokach, pamiętajcie o zachowaniu ostrożności i zadbaniu o wyposażeniu adekwatnym do panujących warunków. Dzięki temu możecie uchronić się przed poważnymi obrażeniami i zakończeniem urlopu w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym! – apelują ponownie ratownicy.

Loty ASAR w ramach karkonoskiego dyżuru koordynowane były przez: stację centralną #GK GOPR Karkonosze GOPR - Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, OSC Oficera Łącznikowego, środek ARCC (Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego) w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, podośrodek ARSC COP - DKP (Aeronautical Rescue Sub-Centre w Centrum Operacji Powietrznych, Dowództwie Komponentu Powietrznego), Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im gen. B. Kwiatkowskiego.

Wsparcie w zabezpieczeniu logistycznym i meteorologicznym realizowali żołnierze z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego, 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz 33. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i atmosferę całemu Zespołowi GOPR Karkonosze. To dla nas wielka przyjemność gościć u Was i razem z Wami nieść pomoc poszkodowanym, szczególnie w tak wymagających warunkach terenowych i pogodowych – podsumowują dyżur ratownicy.

Załoga W-3 SAR podczas wspólnego dyżuru z GOPR Karkonosze (fot. Wojciech Mazurkiewicz/TADO Aviation Photo)

FacebookTwitterWykop

Nasze strony