Przejdź do treści
Podniebne szkolenie podchorążych (fot. Mateusz Chodelski)
Źródło artykułu

Podniebne szkolenie podchorążych

Przyszli piloci samolotów odrzutowych, transportowych oraz śmigłowców zdobywają umiejętności i doskonalą swój kunszt pod bacznym okiem pilotów-instruktorów z 41 i 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Mija kolejny miesiąc praktycznego szkolenia lotniczego podchorążych IV i V roku Lotniczej Akademii Wojskowej, którzy szkolą się na samolotach M-346 Bielik, PZL-130 Orlik i M-28 Bryza oraz śmigłowcach SW-4 i Mi-2.

Praktyki rozpoczęły się w marcu szkoleniem naziemnym. Młodzi adepci lotnictwa zapoznali się ze specyfiką statków powietrznych, ich możliwościami, procedurami wykonywania lotów, zasadami komunikacji radiowej oraz charakterystyką meteorologiczną lotniska. Przygotowanie naziemne zakończyło się egzaminem teoretycznym. Ważnym elementem szkolenia jest również szkolenie symulatorowe, prowadzone przez cały okres praktyk lotniczych w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego.

Podchorąży Lotniczej Akademii Wojskowej na lotnisku (fot. Grzegorz Zarzycki, EPRA Spotters)

Kolejnym etapem jest szkolenie praktyczne. Podchorążowie przechodzą cykl treningów i przygotowań do lotów oraz opanowują technikę startów i lądowań. Poznają podstawy nowoczesnej taktyki, wykorzystanie nowego uzbrojenia oraz uczą się działać w skomplikowanym środowisku bojowym. Wszystko po to, by podchorążowie jak najlepiej przygotowali się do przyszłej służby w jednostkach Wojska Polskiego. Szkolenie praktyczne potrwa do końca listopada.

Tekst: ppor. Marlena Kuna
Zdjęcia: Mateusz Chodelski, Grzegorz Zarzycki (EPRA Spotters)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony