Płk Adam Wetoszka ponownie na modelarskim podium

płk Adam Wetoszka, V-ice Mistrz Polski w klasie F4G (fot. WSOSP)

W dniach 04-06.08.2017 r. Aeroklub w Pruszczu Gdańskim rozegrał Mistrzostwa Polski Modeli Makiet Samolotów Redukcyjno-Latających Kierowanych Radiem. Do startu przystąpiło 20 zawodników z różnych aeroklubów z Polski. W zawodach wziął również udział płk Adam Wetoszka - Prorektor ds. kształcenia i studenckich Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Mistrzostwa Polski rozgrywa się zgodnie z kodeksem FAI w trzech klasach: F4C (waga modelu do 15 kg), F4G (do 20 kg) i F4H (tzw. półmakiety ważące do 15 kg).

Mistrzostwa rozpoczęły się w piątek oceną zgodności wykonania modelu w stosunku do oryginału. Zawodnik udowadnia dokładność wykonania poprzez prezentację zdjęć i planów w załączanej dla sędziów dokumentacji. Należy zauważyć, że modele startujące w Mistrzostwach są bardzo zaawansowane technologicznie.

 

Posiadają stabilizacje żyroskopowe, skomplikowane układy elektroniczne wspomagane przez komputery umieszczone w nadajnikach. Elektronika zasilana jest najbardziej zaawansowanymi akumulatorami Li-Po. Dodatkowo sterowane są kilkoma częstotliwościami jednocześnie. Nowością na tych Mistrzostwach Polski był start modelu samoloty TS-11 Iskra z modelarskim silnikiem turbinowym.

 

Oceniany był również pokaz w locie, który również musiał odzwierciedlać możliwości lotne pierwowzoru. Po dwóch dniach zmagań w powietrzu w ostatecznej klasyfikacji tytuł V-ice Mistrza Polski w klasie F4G zdobył płk Adam Wetoszka.

Źródło: WSOSP Dęblin
comments powered by Disqus