Przejdź do treści
Port Lotniczy Kraków - widok z góry (fot. Kraków Airport)
Źródło artykułu

Plan Generalny krakowskiego lotniska zatwierdzony

W dniu 19 kwietnia 2024 r. wspólnicy spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o.o. podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, jednogłośnie zatwierdzili przedłożony przez zarząd spółki dokument „Plan Generalny Kraków Airport na lata 2023 – 2045”.

Podjęta decyzja jest podstawą formalną do dalszych planów rozwoju krakowskiego lotniska. Przy tej okazji warto dodać, że nadal priorytetowymi inwestycjami dla lotniska w Krakowie-Balicach pozostają: budowa nowej drogi startowej - tak ważna ze względów bezpieczeństwa militarnego i gospodarczego naszego regionu, a także budowa nowego terminalu pasażerskiego. Ta ostatnia inwestycja zakłada podwojenie przepustowości istniejącego terminalu do 16 mln pasażerów rocznie.

„Dziękuję wszystkim wspólnikom za zaangażowanie w rozwój krakowskiego lotniska, największego regionalnego portu lotniczego w Polsce.” – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

„Ruch na krakowskim lotnisku stale wzrasta i jestem przekonany obserwując także tendencje wzrostowe w branży lotniczej na całym świecie, że rok 2024 zamkniemy z obsłużonym 10 milionowym pasażerem. Początek przyszłego roku to wdrożenie także nowoczesnego systemów kontroli bezpieczeństwa, 10 sztuk specjalnych skanerów CT, co znacznie podniesie komfort i szybkość obsługi pasażerów. Jako inwestor przedłożyliśmy już w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach uzupełnienie analiz na ostatnie wezwanie urzędu w zakresie trwającej procedury środowiskowej dotyczącej budowy Nowej Drogi Startowej np. w kwestii oddziaływania przelotów samolotów nad Ojcowskim Parkiem Narodowym i oczekujemy szybkiego wydania decyzji środowiskowej, która pozwoli na rozpoczęcie dalszych procedur związanych z budową nowej drogi startowej.” – dodał Radosław Włoszek.

Poniżej kalendarium procesu inwestycji NDS w Porcie Lotniczym Kraków.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony