Piloci 4.SLSz upamiętnią „Cud nad Wisłą”

M-346 Bielik - start (fot. por. Ewa Złotnicka/4SLSz)

Na lotnisku w Dęblinie trwają treningi do obchodów Święta Wojska Polskiego połączonego z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej.

15 sierpnia, jak i dzień później piloci 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego wykonają przeloty nad miejscami pamięci związanymi z Bitwą Warszawską 1920 roku – informuje por. Ewa Złotnicka z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

W sobotę i niedzielę „Biało-Czerwone Iskry” wykonają przelot nad Warszawą oraz Radzyminem w ugrupowaniu z samolotami F-16.  Kolejna formacja to TS-11 Iskra w tzw. „szarym malowaniu” z  samolotami M-346 Bielik, która zrealizuje przelot na Ossowem. Samoloty transportowe M-28 Bryza zobaczymy nad Lublinem, a PZL-130 Orlik nad Rzeszowem. Ostatnim miejscem upamiętnianym przez pilotów będą Kielce – tam przelot wykonają śmigłowce SW-4 Puszczyk – dodaje.

 
(fot. por. Ewa Złotnicka/4SLSz)

Jak poinformował portal polska-zbrojna.pl, 15 sierpnia, kilka minut po 12:00 nad Placem Piłsudskiego pojawią się wojskowe statki powietrzne, między innymi polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które położą w powietrzu flagę Polski.

Na podobne atrakcje mogą liczyć także mieszkańcy innych miejscowości. Wojskowe samoloty i śmigłowce pojawią się nad 14 miastami wojewódzkimi, w których zaplanowano świętowanie z żołnierzami. W większość miast powietrzną defiladę będzie można podziwiać w samo południe, tylko w Katowicach kilka minut po godz. 14:00. Wojskowe maszyny wystartują z okolicznych lotnisk.

 
(fot. por. Ewa Złotnicka/4SLSz)

Hasło tegorocznych obchodów to „Bitwa Warszawska 1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”. W końcu święto Wojska Polskiego ustanowiono na pamiątkę wielkiego triumfu nad bolszewikami, nazywanego „Cudem nad Wisłą”. Wojsko będzie świętować także w Ossowie, gdzie sto lat temu odbyła się krwawa potyczka z bolszewikami, a niedawno rozpoczęła się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Wojskowy sprzęt zaprezentują tam żołnierze z 1 Brygady Pancernej, a w powietrze wzbiją się samoloty szkoleniowe M-346 Bielik. Ich przelot będzie można zobaczyć o godzinie 9:30.

Dzień później, czyli 16 sierpnia, obchody święta odbędą się także w Radzyminie. Uroczystości, w samo południe zainauguruje przelot samolotów Iskra i myśliwców F-16, odbędzie się także wystawa sprzętu przygotowana przez żołnierzy z 1 Brygady.

Więcej informacji o obchodach Święta Wojska Polskiego na stronie www.polska-zbrojna.pl

Źródło: polska-zbrojna.pl / 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus