Piecza polskich kontrolerów nad lotem Air Force One

AirForce-One/ źródło: Wikimedia Commons
Na każdym etapie lotu Air Force 1, w polskiej przestrzeni powietrznej był pod wyłączną opieką polskich kontrolerów ruchu lotniczego.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej dziękuje wszystkim podmiotom odpowiedzialnym za wizytę Prezydenta USA za owocną współpracę. Dzięki tej współpracy, wizyta Prezydenta Baraka Obamy nie spowodowała żadnych utrudnień w polskiej przestrzeni powietrznej.

Air Force 1 wylądował na Lotnisku Chopina 27 maja 2011 r. o godz. 17.30 czasu warszawskiego. Kolejna operacja lądowania odbyła się o 17.44.

Kwadrans przerwy pomiędzy lądowaniem samolotu Prezydenta USA a kolejnym lądowaniem nie spowodował istotnych zakłóceń.

Na każdym etapie lotu Air Force 1 w polskiej przestrzeni powietrznej był pod kontrolą polskich kontrolerów ruchu lotniczego.

Niniejszym PAŻP dementuje informacje o obecności na warszawskiej TWR amerykańskich kontrolerów ruchu lotniczego, którzy "praktycznie przejęli kontrolę nad lotniskiem Okęcie".

PAŻP zatrudnia ok. 450 kontrolerów. Zapewnia obsługę ruchu lotniczego na polskich lotniskach i w polskiej przestrzeni powietrznej. Agencja została utworzona w 2006 r., a działalność rozpoczęła 1 kwietnia 2007 r.

Do zadań PAŻP należy m.in. zarządzanie przestrzenią powietrzną, przepływem ruchu lotniczego, utrzymywanie i rozbudowa infrastruktury nawigacyjnej, zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi w polskiej przestrzeni powietrznej, współdziałanie z odpowiednimi służbami i wojskiem.

Czytaj też:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej: więcej samolotów na naszym niebie
Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus