Przejdź do treści
Źródło artykułu

PETROLOT dostarczy paliwo dla samolotów lądujących na nowym lotnisku w Modlinie

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin sp. z o. o. (MPL) i PETROLOT sp. z o.o. podpisały 7 maja 2012 r. wieloletnią umowę, która zapewni zaopatrzenie Lotniska Modlin w paliwo lotnicze.

Zgodnie z postanowieniami umowy PETROLOT w okresie dwóch lat wybuduje na terenie Lotniska Modlin infrastrukturę paliwową, w tym magazyn paliw lotniczych. Całość inwestycji zostanie zaprojektowana, sfinansowana i wybudowana przez PETROLOT. Spółka pozostanie właścicielem magazynu paliw i będzie nim zarządzała przez okres 25 lat. Umowa nakłada także na PETROLOT obowiązek rozbudowy infrastruktury paliwowej w kolejnych latach, zgodnie ze wzrostem ruchu lotniczego na Lotnisku Modlin.

PETROLOT zobowiązał się również do zaopatrzenia Lotniska Modlin w paliwo lotnicze do czasu zakończenia budowy magazynu paliw w Modlinie. Pierwsze tankowania samolotów zaplanowano na 1 czerwca 2012 r. Początkowo dostarczane będzie paliwo lotnicze JET A-1 oraz benzyna lotnicza AVGAS dla samolotów „general aviation”. Od połowy lipca 2012 r., wraz z rozpoczęciem lotów przez przewoźników i uzyskaniem przez PLM certyfikatu lotniska użyteczności publicznej paliwa będą dostarczane zgodnie z zapotrzebowaniem odbiorców.

Paliwo dla Lotniska Modlin zagwarantował Polski Koncern Naftowy ORLEN SA, który w najbliższym czasie rozpocznie budowę terminala paliwowego w Płocku dla załadunku paliwa lotniczego do cystern samochodowych. Niewielka odległość (80 km) z Płocka do Modlina, dobry dojazd oraz korzystne warunki oferty PETROLOT sprawiły, że Spółka ta złożyła najkorzystniejszą ofertę. Do czasu zakończenia budowy magazynu paliw w Modlinie PETROLOT będzie dostarczał paliwo z innych, własnych baz paliwowych.

Strony umowy zgodnie podkreślają, że wybudowanie efektywnej infrastruktury paliwowej oraz doświadczenie w operacjach paliwowych jakie posiada PETROLOT przyczyni się do zapewnienia atrakcyjnych warunków cenowych paliwa lotniczego dla przewoźników, którzy planują korzystanie z lotniska w Modlinie.


Podstawowe informacje o firmach:

PETRLOT Sp. z o.o. to największa polska firma świadcząca usługi w zakresie zaopatrzenia statków powietrznych w paliwa lotnicze, magazynowania i obrotu paliwami lotniczymi. Dysponuje własną bazą magazynową o pojemności 22 000 m³ w 12 lokalizacjach na terenie Polski. Posiada także 48 autocystern i 134 cysterny kolejowe dla zabezpieczenia dostaw paliw do magazynów lotniskowych. W 2011 roku dostarczyła paliwo lotnicze 1528 zagranicznym i krajowym odbiorcom. PETROLOT zatrudnia 213 wysoko wykwalifikowanych pracowników i posiada wiele certyfikatów jakości oraz świadectw potwierdzających najwyższe standardy obsługi przewoźników lotniczych w tym m.in. ISO 9001 – 2008 oraz AQAP – 2120:2009. Spółki rozpoczęła działalność 15 lat temu, a jej udziałowcami są: PKN ORLEN SA (51%) oraz Polskie Linie Lotnicze LOT SA (49%).

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin sp. z o. o. (MPL) to pierwsze w Polsce lotnisko stworzone dla przewoźników nisko kosztowych. Port Lotniczy dysponuje drogą startową o długości 2 500 m i szerokości 60 m, dostosowaną do potrzeb samolotów kodu referencyjnego „C”, takich jak Airbus A320 lub Boeing 737. W terminalu pasażerskim o powierzchni użytkowej ok. 12 tyś. m 2, zbudowanym według projektu Stefana Kuryłowicza będzie można obsłużyć ok. 2 mln pasażerów rocznie. Regularne rejsy z lotniska rozpoczną się w drugiej połowie lipca br.

Udziałowcami spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa – Modlin są: Agencja Mienia Wojskowego (34,43%), Województwo Mazowieckie (30,37%), Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (30,39%), miasto Nowy Dwór Mazowiecki (4,81%).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony