Przejdź do treści
Urząd Lotnictwa Cywilnego
Źródło artykułu

Performance Based Navigation Transition Plan zatwierdzony przez Prezesa ULC

W dniu 8 lutego 2022 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zgodnie z art. 4 ust. 1 Rozporządzenia Komisji (UE) 2018/1048 z dnia 18 lipca 2018 r. ustanawiającym wymogi korzystania z przestrzeni powietrznej i procedury operacyjne dotyczące nawigacji w oparciu o charakterystyki systemów, zatwierdził PBN TP (Performance Based Navigation Transition Plan).

Jest to dokument określający plany stopniowego wdrażania w polskiej przestrzeni powietrznej procedur lotu wykorzystywanych do nawigacji opartej wyłącznie o charakterystyki systemów zgodnych z koncepcją PBN.

Performance Based Navigation (PBN) stanowi główny element globalnej koncepcji Zarządzania Ruchem Lotniczym Przestrzenią Powietrzną (ATM). Obserwowany wzrost ruchu lotniczego wymaga projektowego zagwarantowania możliwości jego obsługi, poprzez zapewnienie zastosowania zaawansowanych poziomów serwisu ATM.

Wprowadzenie najnowszych systemów wymaga jednak czasu, a PBN TP pozwoli na implementację wyposażenia/modernizacji do odpowiednio wyższych poziomów: statków powietrznych, lotniczych centrów operacyjnych, lotnisk, obiektów ATM zgodnie z przyjętym programem.

Do pobrania:
PBN TRANSITION PLAN POLAND

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo komunikacyjne
Podczas praktyk uczą cię, żebyś na daną sytuację miał przygotowane różne plany działania. Instruktor podaje jakiś przykład i pyta: „Jaki ma pan/pani plan na to?”. Odpowiadasz, że zrobisz to i to. I on wtedy mówi: „To całkiem niezły plan, ale co, jeśli tego nie da...
lotnictwo GA
Zapraszamy do lektury kolejnego odcinka cyklu „Lotniska/lądowiska GA warte odwiedzenia", w którym przedstawiamy interesujące obiekty lotnicze naszego kraju, nie zawsze szerzej znane środowisku lotniczemu.
lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.

Nasze strony