Przejdź do treści

PAŻP: technologia SITA poprawi komunikację i bezpieczeństwo na polskich lotniskach

Lepsza komunikacja, bezpieczeństwo i wzrost wydajności na polskich lotniskach. Dzięki współpracy z firmą SITA w ośmiu portach lotniczych w Polsce będzie można skorzystać z nowej technologii łączności pomiędzy pilotami a kontrolerami ruchu lotniczego.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wybrała globalnego dostawcę technologii informatycznych dla transportu lotniczego, firmę SITA, w ramach czteroletniego kontraktu na cyfrową transformację komunikacji z statkami powietrznymi na potrzeby służby kontroli lotniska (TWR). W projekcie uwzględniono osiem portów lotniczych w Polsce: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Katowice, Modlin, Wrocław, Poznań i Rzeszów.

Instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej (ANSP), takie jak PAŻP, muszą być w stanie zapewniać wydajną, niezawodną i przejrzystą wymianę informacji z załogami statków powietrznych, takich jak zezwolenia kontroli ruchu lotniczego. Aby sprostać tej krytycznej potrzebie komunikacji, przejście z głosowej na cyfrową formę przekazywania zezwolenia na lot dzięki usługom SITA ATC Datalink Services umożliwi sprawniejsze i bezpieczniejsze obsłużenie ruchu lotniczego przez PAŻP.

Polska jest główną wschodnią bramą do Unii Europejskiej i jedną z największych przestrzeni powietrznych w Europie. Wykorzystujemy najnowsze technologie, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i liniom lotniczym korzystającym z naszej przestrzeni powietrznej, co stanowi prawie 2000 lotów każdego dnia. Współpracujemy z firmą SITA od 2017 r. i jesteśmy pewni, że mogą oni wspierać nasze potrzeby – powiedział Maciej Rodak, wiceprezes PAŻP ds. żeglugi powietrznej.

Usługa Departure Clearance (DCL) pozwala na cyfrową wymianę zezwolenia na lot między kontrolerem ruchu lotniczego (KRL) na danym lotnisku a pilotem i pozwala na integrację tej informacji w innych systemach używanymi przez KRL. Technologia DCL jest szybsza i dokładniejsza, ponieważ redukuje problemy związane z konwencjonalną radiokomunikacją głosową niższej jakości. Pozwoli też na odciążenie kanału głosowego w paśmie VHF, a co za tym idzie wpłynie pozytywnie na wszystkie operacje wykonywane w porcie lotniczym.

Jesteśmy zachwyceni, że możemy kontynuować nasze partnerstwo z PAŻP. Nasza usługa transmisji danych DCL pomoże zmodernizować łączność w ruchu lotniczym w Polsce, wspierając bezpieczeństwo i wydajność w miarę powrotu podróży lotniczych – powiedział Yann Cabaret, prezes SITA FOR AIRCRAFT.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony