PAŻP: Modernizacja symulatora kontroli ruchu lotniczego

Symulator kontroli ruchu lotniczego (fot. PAŻP)

Praktyczna część szkolenia przyszłych pracowników operacyjnych służb żeglugi powietrznej rozpoczyna się na symulatorach kontroli ruchu lotniczego – MicroNav BEST oraz Pegasus P_21 firmy Indra, będącym faktycznie ogniwem tożsamym ze stanowiskami operacyjnymi.

W nowoczesnym Ośrodku Szkolenia Personelu Służb ATS na kursantów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej czekają dwa wielostanowiskowe zestawy, pozwalające przygotować ich do pracy w każdej służbie kontroli ruchu lotniczego i służbie informacji powietrznej.

Dzięki obecności doświadczonych instruktorów, ale też symulujących zachowanie prawdziwych załóg i statków powietrznych Pseudopilotów, adepci mogą opanować żywą komunikację lotniczą i techniki kontroli od podstaw – czyli nauczyć się wektorowania, sprawnego widzenia w trzech wymiarach i separowania statków powietrznych, aż po wypracowanie schematów działania na wypadek wystąpienia sytuacji nietypowej.

Wykorzystywane przez PAŻP systemy są stale ulepszane. Aktualnie zakończono ostatni etap modernizacji platformy P_21 związany z interfejsem i funkcjonalnościami po stronie Pseudopilotów, dzięki czemu ich stanowiska pracy stały się bardziej ergonomiczne i praktyczne.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus