PAŻP chce budować anteny – wójt nie zgadza się

Radar Wtórny MSSR (fot. PAŻP)

Trwają przygotowania do budowy dwóch ośrodków radiokomunikacyjnych w gminie Michałowice. Ich zadaniem będzie poprawa lotniczej łączności radiowej w okolicach Warszawy. W przyszłości będą współpracować z planowanym nowym centrum zarządzania ruchem lotniczym w Regułach. Na przeszkodzie może jednak stanąć negatywna opinia władz lokalnych.

Zadaniem ośrodka radiokomunikacyjnego jest utrzymywanie dwustronnej łączności radiowej pomiędzy załogami statków powietrznych a naziemnymi służbami ruchu lotniczego. Jest ona realizowana w obszarze częstotliwości 118-144 MHz (antena VHF) oraz 225-400 MHz (antena UHF) – wyjaśnia rzecznik Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej Paweł Łukaszewicz. Planowane obiekty będą częścią większej, zapewniającej odpowiednie do potrzeb i wymagań bezpieczeństwa ruchu lotniczego pokrycie radiowe sieci, obejmującej kilkadziesiąt podobnych, standardowych ośrodków na terytorium Polski.

Przygotowania do budowy są bardziej zaawansowane w przypadku ośrodka w Regułach. Trwa prowadzone przez wojewodę postępowanie administracyjne o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. Dla ośrodka w Pęcicach PAŻP kompletuje dopiero dokumentację do wniosku o takie zezwolenie.

Wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka wystawiła jednak obu inwestycjom negatywną opinię.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus