Przejdź do treści
Źródło artykułu

Paralotnie – UM Gniezno przypomina zasady użytkowania

Razem z wiosną pojawia się coraz większa ilość amatorów podniebnych lotów. Także w Gnieźnie z każdym rokiem zwiększa się liczba osób latających na paralotniach. Jakich przepisów powinni przestrzegać paralotniarze, na jakich wysokościach mogą latać, na te i inne pytania odpowie ten tekst.

Paralotnie w myśl ustawy Prawo Lotnicze z 2002 r. są traktowane jak statki powietrzne. Każdy paralotniarz musi posiadać świadectwo kwalifikacji pilota paralotni wydane przez Główny Urząd Lotnictwa Cywilnego, w tym celu należy odbyć odpowiedni kurs i zdać egzamin państwowy. Paralotniarze muszą stosować się do przepisów ustawy Prawo Lotnicze a także Rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Lotów na paralotniach NIE WOLNO wykonywać:

  • przy widzialności mniejszej niż 700 m oraz odległości od chmur mniejszej niż 100 m w pionie i poziomie;
  • wcześniej niż 30 minut przed wschodem słońca i później niż 30 minut po zachodzie słońca;
  • nad zwartą zabudową miast, osiedli i siedzib ludzkich lub nad zgromadzeniem osób na otwartym powietrzu na wysokości względnej mniejszej niż 150 m;
  • nad najwyższą przeszkodą znajdującą się w promieniu 300 m od paralotni;
  • krążąc lub przelatując wielokrotnie na wysokości mniejszej niż 150 m nad pojedynczymi siedzibami ludzkimi, w przypadku lotów z włączoną jednostką napędową;
  • na wysokości względnej mniejszej niż 50 m nad lądem lub wodą w odległości mniejszej niż 300 m od zabudowań.

Każdy paralotniarz musi zgłosić zamiar startu i zakończenie lądowania w FIS, czyli Służbie Informacji Powietrznej, na terenie Wielkopolski jest to Lotnisko Ławica, otrzyma informację czy wolno latać w wybranym terenie. Urząd Miasta Gniezno przypomina, że naruszenia przepisów, np. zbyt niskich lotów należy zgłaszać do najbliższej jednostki Policji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony