Pani oficer za sterami Jastrzębia
Ważna wiadomość dla naszych sił powietrznych i całych Sił Zbrojnych RP – pierwsza kobieta została pilotem samolotu F-16! – poinformował 18 kwietnia br. w mediach społecznościowych wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister obrony narodowej złożył gratulacje pani oficer i zdradził, że wkrótce do grona polskich pilotów F-16 dołączy druga kobieta.
Szef resortu obrony poinformował, że oficer służy w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (nazwiska nie ujawnia się ze względu na specyfikę służby). „Szkolenie odbyła w USA i może już pilotować nasze myśliwce. Wielkie gratulacje! Kolejna pani pilot odbywa szkolenie w 31 Bazie w Krzesinach. Jesteśmy z Was dumni!” – skwitował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
– Pękł kolejny szklany sufit. To bardzo dobra informacja i przesłanie dla wszystkich pań, które chcą zostać pilotami i myślą o związaniu się z lotnictwem bojowym, że ograniczeń nie ma. I to samo będzie się tyczyć F-35 – mówi gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych w Dowództwie Generalnym.
Oficer od 2010 roku jako pilot-instruktor na samolotach F-16 wyszkolił dziesiątki młodych pilotów, będących filarem zdolności obronnych Polski w domenie powietrznej.
– Znam historię pani kapitan. Wiem, że bardzo długo się starała, wykazała się niezwykłą motywacją, wytrwałością, cierpliwością i to się wreszcie opłaciło – mówi gen. Nowak.
Inspektor sił powietrznych podkreśla jednocześnie, że każdy pilot przystępujący do bardzo kosztownego szkolenia na F-16 musi spełniać takie same standardy w zakresie jakości wykonywania zadań w powietrzu.
– Cieszę się, że przełamujemy kolejne bariery, idziemy do przodu. Można powiedzieć, że w Wojsku Polskim każda z pań, jeżeli tylko spełnia odpowiednie standardy, ma już otwartą drogę do każdej specjalizacji – kwituje generał.
General Dynamics F-16 Fighting Falcon to wielozadaniowy myśliwiec czwartej generacji produkowany przez amerykańskie zakłady Lockheed Martin. W 2003 roku w Szkole Orląt w Dęblinie zostały podpisane umowy dotyczące zakupu myśliwców F-16 dla Wojska Polskiego. W kontrakcie przewidziano przeszkolenie w USA łącznie 49 polskich pilotów. Pierwszych trzech ukończyło szkolenie w czerwcu 2006 roku. Trzy miesiące później w Fort Worth w Teksasie odbyła się ceremonia symbolicznego przekazania pierwszych polskich F-16. Polska zakupiła 48 samolotów F-16, w tym 36 jednomiejscowych F-16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+, które stacjonują w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego (lotnisko Poznań-Krzesiny) i 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego (Łask).
Najważniejsze wyposażenie polskiego F-16 to m.in.: wielofunkcyjny radar AN/APG-68(V)9, zasobnik obserwacyjno-celowniczy AN/AAQ-33 SNIPER XR służący do wykrywania, identyfikacji, obserwacji celów naziemnych i powietrznych oraz naprowadzania uzbrojenia kierowanego laserowo na cele naziemne, zintegrowany system walki radioelektronicznej AIDEWS. Polskie Jastrzębie są uzbrojone m.in. w rakiety powietrze–powietrze średniego zasięgu AIM-120C-5 (AMRAAM), rakiety bliskiego zasięgu AIM-9X Super Sidewinder, rakiety powietrze–ziemia AGM-65G2 Maverick, działko M61A1 20 mm.
Jakub Zagalski
autor zdjęć: Piotr Łysakowski



Komentarze