Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pamiątki po płk pil. Władysławie Gnysiu przekazane do zbiorów w Muzeum Lotnictwa Polskiego

W dniu 23 listopada 2022 r. Muzeum Lotnictwa Polskiego odwiedził Stefan Gnyś, syn płk pil. Władysława Gnysia, pilota krakowskiej 121 Eskadry Myśliwskiej.

1 września 1939 r. po godzinie 5:45, Władysław Gnyś wystartował z dowódcą 111/2 Dyonu Myśliwskiego, kpt. Mieczysławem Medweckim, z lotniska polowego w Balicach na przechwycenie niemieckich bombowców, które wracały na zachód po bombardowaniu Krakowa. Chwilę po starcie Medwecki został zestrzelony przez pilota Junkersa 87B. Niemalże równocześnie, Gnyś rozpoczął atak na innego z Ju 87, jednak zaraz potem sam dostał się pod ostrzał. Ostrym zakrętem zdołał uciec Niemcowi. Samodzielnie kontynuował lot z zamiarem przechwycenia niemieckich bombowców. W okolicach Olkusza napotkał powracające z bombardowania Krakowa Dorniery 17E z jednostki III./KG 77, które zaatakował, doprowadzając do zderzenia się dwóch maszyn. Obie maszyny spadły na ziemię w miejscowości Żurada. Polak powszechnie jest uznawany za pierwszego pilota alianckiego, który zestrzelił niemiecki samolot w czasie II wojnie światowej.

O płk pil. Władysławie Gnysiu można przeczytać na stronie www.polishairforce.pl

Stefan Gnyś przekazał do zbiorów Muzeum tableau z kompletem medali i odznak swojego ojca i powiedział, że są to pamiątki bardzo drogie jego sercu, ale postanowił je przekazać do naszego muzeum ponieważ stanowią one część historii polskiego lotnictwa.

Dyrektor Tomasz Kosecki podziękował panu Stefanowi Gnysiowi za podjętą decyzję i podkreślił znaczenie otrzymanych przez Muzeum pamiątek dla polskiej tożsamości narodowej i upowszechniania pamięci o wysiłku bojowym polskich lotników.

Stefan Gnyś jest autorem książki o swoim ojcu, zatytułowanej "Pierwsze zwycięstwa". Książki z podpisem autora można nabyć w naszym sklepie internetowym Muzeum.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony