Przejdź do treści
Otwarcie Centrum Edukacji Lotniczej Portu Lotniczego Kraków (fot. Kraków Airport)
Źródło artykułu

Otwarcie Centrum Edukacji Lotniczej Portu Lotniczego Kraków

W czwartek, 12 października br., dzieci przejęły we władanie Centrum Edukacji Lotniczej w Porcie Lotniczym Kraków. To unikatowe przedsięwzięcie. Krakowskie lotnisko jest jedynym w Polsce portem lotniczym posiadającym taki ośrodek. Zadaniem centrum jest przybliżenie, w ciekawy i przystępny dla różnych grup wiekowych sposób, wiedzy z zakresu lotnictwa. W centrum będzie można m.in. poznać zasady funkcjonowania i organizacji lotniska. 

Centrum Edukacji to wyjątkowy projekt, który łączy lata doświadczeń zawodowych i edukacyjnych pracowników krakowskiego lotniska z najnowszymi trendami w branży lotniczej. Projekt centrum jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Małopolski oraz jednostek edukacyjnych. – powiedział podczas oficjalnego otwarcia centrum Radosław Włoszek, prezes Zarządu Portu Lotniczego Kraków. – Krakowskie lotnisko czuje się odpowiedzialne, jako największy port regionalny, za dzielenie się wiedzą i edukowanie w zakresie działalności lotniczej. Rozwój edukacji stanowi jeden z celów zawartych w strategii społecznej odpowiedzialności Portu Lotniczego Kraków – dodał.

W Centrum Edukacji Lotniczej Portu Lotniczego Kraków będzie można poznać najistotniejsze aspekty podróży lotniczej i dowiedzieć się na czym polega specyfika organizacji lotniska. Projekt centrum będzie rozwijany i poszerzany o kolejne inicjatywy skierowane do dzieci, młodzieży, seniorów. Mam nadzieję, że centrum stanie się również platformą wymiany wiedzy w branży lotniczej. – powiedziała Jolanta Rokosz, kierownik działu obsługi terminali i pomysłodawczyni Centrum Edukacji Lotniczej w Porcie Lotniczym Kraków.

Centrum Edukacji Lotniczej znajduje się w zachodniej części Budynku Administracyjno-Technicznego (w dawnym terminalu krajowym). W pierwszym etapie działalności centrum będą organizowane m.in. wycieczki, lekcje tematyczne, teatrzyki dla najmłodszych, w kolejnym także szkolenia specjalistyczne, warsztaty i kursy e-learningowe. Na odwiedzających czeka symulator lotów oraz humanoidalny robot o imieniu Sanbot, który będzie asystował zwiedzającym.

 

Odwiedzający centrum będą mieli również możliwość wcielenia się w rolę pracownika lotniska i samodzielnego wykonania pracy przy danym stanowisku na „ścieżce pasażera”. Program zajęć został dostosowany do wieku uczestników.

Na powierzchni 400 m2 centrum powstała sala ogólnodostępna z elementami infrastruktury terminalowej (lotnisko w pigułce) sale tematyczne oraz dwie sale do e-learningu, każda z 6 stanowiskami komputerowymi.

Pracownicy lotniska są od lat zaangażowani w projekty edukacyjne m.in. w autorski program na kierunku kształcenia technik eksploatacji portów i terminali, 11 lat temu został wprowadzony program praktyk studenckich Need Help. Od 7 lat działa program wycieczek po lotnisku – wzięło w nich udział już ponad 31 tys. osób. Tylko w tym roku z oferty wycieczek skorzystało prawie 5 tys. uczestników.

Od lat Port Lotniczy Kraków jest mecenasem szkół w Balicach i Morawicy, od września port objął patronatem również klasę dwujęzyczną w Rząsce. Port Lotniczy Kraków współpracuje też z krakowskimi uczelniami wyższymi, gdzie pracownicy lotniska dzielą się swoją wiedzą ekspercką ze studentami. Od wielu lat krakowskie lotnisko jest również mecenasem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Ośrodek będzie służył także do prowadzenia szkoleń dla dorosłych. W ofercie centrum znajdą się szkolenia z zakresu procedur lotniskowych, standardów obsługi, szkolenia specjalistyczne z wykorzystaniem technologii informatycznych (e-learning, multimedia). W centrum istnieje również możliwość organizacji imprez okolicznościowych dla dzieci, urozmaiconych o animacje o tematyce lotniczej.

Rozwój edukacji stanowi jeden z celów zawartych w strategii społecznej odpowiedzialności Kraków Airport w obszarze zaangażowania społecznego portu.

Pełna oferta Centrum Edukacji Lotniczej znajduje się na stronie www.krakowairport.pl/CEL

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony