Orzeł z muzeum podczas Targów Lotnictwa Lekkiego

J-3 Eagle (fot. muzeumlotnictwa.pl)

Jednym z wystawców Targów Lotnictwa Lekkiego jest Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa, które zaprezentuje między innymi samolot amatorski Eagle.

Janowski J-3 Eagle to polski samolot amatorski. Kolejny, po J-1 Prząśniczka i J-2 Polonez jednomiejscowy samolot skonstruowany przez Jarosława Janowskiego. Został zbudowany w jednym egzemplarzu.

Budowa trwała rekordowo krótko, bo od grudnia 1977 r. do lipca 1978 r. a wykonał ją Witold Kalita, znakomity stolarz z Aeroklubu Łódzkiego, wspólnie z konstruktorem Jarosławem Janowskim oraz inż. Marianem Nowakiem, doświad­czonym pilotem agrolotniczym, dla którego samolot był przeznaczony. W samolocie o konstrukcji drewnianej zastosowano m.in. klapolotkę na całej długości płata o profilu Wortmanna, zbiorniki paliwa w końcówkach skrzydeł oraz kompozytowe golenie podwozia. Samolot był napędzany kolejno silnikami Porsche, Rotax i BMW R100.

"Orzeł" nie został oblatany w Pol­sce. Wywieziony przez Mariana Nowaka do Kanady, w 1980 r. J-3 wziął udział w zlocie w Oshkosh jako pierwsza konstrukcja amatorska z bloku komunistycznego. W 2003 roku został przekazany do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przez ostatniego właściciela, Wiesława Pawełkiewicza z Kanady.

Teraz można będzie podziwiać ten amatorski samolot w Targach Kielce w dniach od 13 do 14 października podczas Targów Lotnictwa Lekkiego.

Dane techniczne samolotu:
• Rozpiętość – 6,7 m
• Długość – 4,8 m
• Masa startowa – 320 kg
• Silnik: 2-cylindrowy BMW R100 o mocy 70 KM

Źródło: Targi Kielce
comments powered by Disqus