Przejdź do treści
Odznaka Pamiątkowa 6 Batalionu Dowodzenia (fot. 6 Batalion Dowodzenia w Krakowie)
Źródło artykułu

Odznaka Pamiątkowa 6 Batalionu Dowodzenia oficjalnie zatwierdzona przez Ministerstwo Obrony Narodowej

Po wielu miesiącach intensywnych prac i starań, z inicjatywy Dowódcy batalionu Pana Pułkownika Piotra Szołomickiego, zgodnie z Decyzją Nr 98/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 września 2023 r., zatwierdzono odznakę pamiątkową 6 Batalionu Dowodzenia, którą od dziś z dumą nosić będą na swych mundurach szczególnie zasłużeni żołnierze batalionu.

Odznaka pamiątkowa to dla jednostki wojskowej symbol ukazujący jej tożsamość i dziedzictwo. Zastosowanie każdego z elementów jest głęboko przemyślane i uzasadnione. Każdy znak, kolor, struktura - znaczą.

Odznaka pamiątkowa 6 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Józefa Kuropieski została opracowana w oparciu o motywy zaczerpnięte z odznak oraz oznak rozpoznawczych polskich wojsk powietrznodesantowych, w tym Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z okresu II Wojny Światowej.

Elementem centralnym odznaki jest tarcza w kształcie patki noszonej przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na mundurach polowych (tzw. battle dress). Szary kolor tarczy wraz z żółtym wykończeniem na górnych krawędziach jest nawiązaniem do barw oznaczających przynależność żołnierza do piechoty spadochronowej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Faktura tarczy imituje fakturę materiału beretu, powszechnie używanego przez żołnierzy piechoty spadochronowej do samodzielnego wykonywania trudnodostępnych w owym czasie patek. Na tarczę, w centralnym jej miejscu, nałożono czaszę spadochronu desantowego wzorowaną na motywach czasz obecnych na oznakach rozpoznawczych, jak również na odznakach pamiątkowych jednostek wojskowych 6 Brygady Powietrznodesantowej. Czasza spadochronu wykonana została ze srebrnego metalu, co odpowiada późniejszym wersjom spadochronów mocowanych na patkach piechoty spadochronowej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Wypełniona przestrzeń pomiędzy linkami spadochronu, wraz z odwróconym trójkątem równobocznym umiejscowionym na linkach nośnych w dolnej części spadochronu, tworzą motyw błyskawicy wykorzystywany na oznakach korpusów/grup osobowych (specjalności) łączności, informatyki oraz rozpoznania, występujących w batalionie i stanowiących istotny wkład w główne systemy walki brygady tj. systemu dowodzenia i systemu rozpoznania. Kształt oraz barwy grotu błyskawicy nawiązują do oznaczeń na hełmach, sprzęcie i broni wprowadzonego rozkazem Kwatery Głównej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej dla Kwatery Głównej i służby, co ma nawiązywać do jednego z głównych zadań batalionu, jakim jest zabezpieczenie funkcjonowania systemu dowodzenia brygady. Na czaszę spadochronu nałożono cyfrę "6", będącą numerem porządkowym 6 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Józefa Kuropieski. Cyfra jest odwzorowaniem haftu cyfry umieszczonej na sztandarze jednostki wojskowej.

Wręczenie tej pierwszej, historycznej odznaki, zapoczątkuje nowy rozdział w 6 Batalionie Dowodzenie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony