Przejdź do treści
Źródło artykułu

Od 24 września trwają ćwiczenia Anakonda 2014

Jednym z głównych ćwiczących jest Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwo Komponentu Powietrznego. Naszym zasadniczym celem jest planowanie, organizowanie i kontrola wykonywania operacji powietrznych, w tym wsparcia Komponentu Lądowego i Morskiego.

Przed rozpoczęciem części Air Livex Dowódca Centrum Operacji Powietrznych - Dowódca Komponentu Powierzanego, gen. bryg. pil. dr inż. Włodzimierz USAREK przeprowadził Mass Briefing ze wszystkimi ćwiczącymi w polskiej przestrzeni powietrznej.

W odprawie, zorganizowanej 25 września w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, wzięli udział przedstawiciele:

­- Sił Powietrznych USA,
­- Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych;
­- Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii;
 oraz piloci i nawigatorzy naprowadzania z Polski.

Omówione zostały założenia do ćwiczenia ANAKONDA 14, zadania poszczególnych narodowych komponentów lotniczych, sposób i zasady korzystania z polskiej przestrzeni powietrznej podczas ćwiczenia oraz szczegółowy harmonogram lotów.

Dowódca COP-DKP podkreślił, że ćwiczenia międzynarodowe, takie jak ANAKONDA 14, to bardzo dobra okazja żeby udowodnić profesjonalizm żołnierzy zarówno ten indywidualny, jak i we wspólnym, kolektywnym działaniu. Generał USAREK wyraził przekonanie, że podczas tych kilku dni wspólnych lotów będziemy mogli uczyć się od siebie nawzajem i wymieniać praktyczne doświadczenia.

W ramch kontroli przygotowania do ćwiczenia 26 września Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni Marek TOMASZYCKI – Kierownik Ćwiczenia ANAKONDA 14 – dokonał sprawdzenia realizacji zadań na Stanowisku Dowodzenia COP-DKP. Wizytował stanowiska pracy i kontrolował przygotowanie zespołów do planowania i kierowania obroną powietrzną kraju w ramach prowadzonej połączonej operacji obronnej.

W czasie wizyty Dowódcy Operacyjnemu RSZ towarzyszył Zastępca Dowódcy COP-DKP, gen. bryg. pil. Sławomir ŻAKOWSKI.


Podczas ćwiczenia ANAKONDA 14 wojska przekazane w operacyjne podporządkowanie Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych - Dowódcy Komponentu Powietrznego prowadzą walkę o utrzymanie przewagi w powietrzy, a następnie o uzyskanie panowania w powietrzu.

26 i 27 września lotnictwo polskie wzmocnione lotnictwem z państw NATO ćwiczyło realizację misji ofensywnych i defensywnych mających na celu utrzymanie przewagi powietrznej nad terytorium kraju.

Samoloty F-16, MiG-29 i Su-22 po starcie z lotnisk:
- 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie,
 - 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku,
 - 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach,
- 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku

ćwiczyły nad północno – zachodnią częścią Polski walkę powietrzną, zwalczanie obrony przeciwlotniczej przeciwnika, prowadzenie patrolu bojowego oraz wsparcie lotnicze Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej.

W najbliższych dniach zakres prowadzonych ćwiczeń zwiększony zostanie o desantowanie z powietrzna oraz realizowanie w szerszym zakresie bezpośredniego wsparcia ogniowego Wojsk Lądowych.

W ramach obrony przeciwlotniczej żołnierze z 34. i 35. dywizjonu rakietowego OP przeprowadzą również strzelania bojowe z zestawów rakietowych NEWA-S.C.


ANAKONDA 14 jest największym, cyklicznym ćwiczeniem Sił Zbrojnych RP, prowadzonym w układzie międzynarodowym. W dniach od 24 września do 3 października br. na wszystkich rodzajach poligonów ćwiczyć będzie blisko 12,5 tys. żołnierzy, w tym 750 żołnierzy z Czech, Estonii, Holandii, Kanady, Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych. Ćwiczenie to jest największym wyzwaniem dla Sił Zbrojnych RP w 2014 roku. Głównym jego celem jest synchronizacja komponentów lądowego, powietrznego i morskiego, podległych Dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, w planowaniu i prowadzeniu połączonej operacji obronnej oraz stworzenie warunków do wprowadzenia do działania sił sojuszniczych.

W ćwiczeniu będzie również sprawdzana współpraca i procedury działania wspólnie z organami administracji państwowej w zakresie wsparcia Sił Zbrojnych RP.

W świetle dynamicznych przemian uwarunkowań bezpieczeństwa w wymiarze regionalnym jak i globalnym ćwiczenia takie jak ANAKONDA-14 nabierają szczególnego znaczenia. Stwarzają możliwość doskonalenia umiejętności wspólnego działania wszystkich rodzajów wojsk, jak również współdziałania z wojskami NATO w prowadzeniu wspólnej operacji obronnej. Potwierdzeniem tego jest udział kontyngentów narodowych ośmiu krajów NATO, biorących udział w ćwiczeniu.
 
tekst: mjr Urbaniak
zdjęcia: mjr Urbaniak, sierż. Siębor

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony