Ochroniarze na lotniskach – wyjaśnienie ULC
Urząd Lotnictwa Cywilnego odpowiada na medialne informacje dotyczące zmian w zakresie obecności w portach lotniczych zewnętrznych firm ochroniarskich, których funkcjonowanie przewiduje nowelizacja ustawy Prawo lotnicze.
Wyjaśnienie ULC
W ramach prowadzonych od dłuższego czasu prac nad nowelizacją ustawy Prawo lotnicze, Rada Ministrów, w projekcie przekazanym do Sejmu, zaproponowała zmianę formuły funkcjonowania systemu kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu w portach lotniczych. Zmiana ta miałaby polegać na rozszerzeniu zadań zarządzającego lotniskiem i powierzenie mu zadań kontrolnych również w ruchu międzynarodowym. Aktualnie zarządzający lotniskami odpowiedzialni są (poprzez wewnętrzne służby ochrony) za prowadzenie kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu jedynie w ruchu krajowym.
Proponowane zmiany były przedmiotem szeroko zakrojonych konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych i nie były inicjowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Aktualnie przedmiotem uzgodnień oraz konsultacji jest projekt autopoprawki Rządu do projektu ustawy Prawo lotnicze. Jednym z poddawanych dyskusji zagadnień jest koncepcja umożliwienia zarządzającemu lotniskiem podnajęcia podmiotu zewnętrznego (firmy ochrony osób i mienia posiadającej koncesję wydaną przez MSWiA) w ramach prowadzonej działalności kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu. Proponowana zmiana uwzględnia postulaty przedstawicieli portów lotniczych, odnośnie możliwości efektywnej organizacji systemu ochrony lotnictwa cywilnego w porcie lotniczym.
Jednocześnie ULC podkreśla, iż w każdym przypadku, osoby wykonujące kontrolę bezpieczeństwa w portach lotniczych (niezależnie od tego czy są pracownikami zarządzającego lotniskiem czy podnajętego podmiotu zewnętrznego) muszą spełniać wymogi formalne do prowadzenia tej działalności (muszą m.in. przejść specjalistyczne szkolenie operatorów kontroli bezpieczeństwa, zakończone pozytywnym przejściem egzaminu państwowego organizowanego przez ULC, potwierdzone uzyskaniem odpowiedniego Certyfikatu).
Bieżący nadzór nad funkcjonowaniem systemu kontroli bezpieczeństwa w portach lotniczych sprawuje i będzie sprawował Prezes ULC, we współpracy z odpowiednimi służbami, w tym Strażą Graniczną.
Komentarze