Przejdź do treści
Święto Lotnictwa Polskiego 2008
Źródło artykułu

Obchody Święta Lotnictwa w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego

Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932. Święto to obchodzone jest od 15 lat w dniu 28 sierpnia, za sprawą decyzji Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku, podpisanej przez ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsę. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego i wojskowego.

W 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach ten dzień obchodzony był bardzo szczególnie. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.30 na placu głównym przyjęciem meldunku przez Dowódcę bazy - Pana płk dypl. pil. Rościaława STEPANIUKA.

Polskie Lotnictwo Wojskowe obchodzi w tym roku szczególną, 90. rocznicę swojego istnienia. Podczas takich uroczystości nie zapominamy o tradycjach i ceremoniale. Po przyjęciu meldunku o gotowości pododdziałów do uroczystości i po przywitaniu się Dowódcy z przybyłymi gośćmi nastąpiło podniesienie flagi na maszt i symboliczny przelot na niskiej wysokości trzech samolotów wielozadaniowych F-16. Po części oficjalnej kadra, pracownicy i zaproszone dzieci z pobliskich przedszkoli mieli możliwość obejrzenia sprzętu i samolotów zgromadzonych w miejscu zbiórki.

Do 1931 r. święto obchodzono 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego w 1918. W okresie PRL władze kilkakrotnie zmieniały datę uroczystości, która nazywała się wówczas Dzień Lotnika. Przez dłuższy czas święto było obchodzone 23 sierpnia, w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko - magnuszewskim w 1944 roku

Wszystkim Lotnikom wojskowym i cywilnym w dniu ich święta składamy tradycyjne życzenia - "Tyle samo lądowań co startów".

Zdjęcia z uroczystości na stronie: Sił Powietrznych

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony