Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowy numer Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza do lektury najnowszego numeru Biuletynu Bezpieczeństwa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

W tym wydaniu ULC prezentuje cztery wyjątkowe artykuły, w tym dwa wyróżnione podczas Studenckiej Konferencji Lotniczej „Skrzydła Lotnictwa 2025”, zorganizowanej przez Koło Naukowe Bezpieczeństwo i Zarządzanie Lotnictwem Politechniki Poznańskiej w ramach konkursu referatów.

Pierwszy artykuł omawia zastosowanie zaawansowanych systemów wizyjnych i multisensorycznych do inspekcji oświetlenia nawigacyjnego oraz wykrywania obiektów typu FOD, wspierających bezpieczeństwo operacji na lotniskach. Autorzy tego opracowania otrzymali główną nagrodę w konkursie – doceniono autorskie rozwiązania oraz ich praktyczne zastosowanie.

Kolejny materiał został wyróżniony głównie ze względu na ogromne zaangażowanie Autora w badania empiryczne, które stały się podstawą do przygotowanego referatu. Autor analizuje w nim zagrożenia związane z oślepianiem pilotów światłem laserowym, przedstawiając statystyki, skutki oraz propozycje działań zapobiegawczych.

Systemowe podejście do bezpieczeństwa, oparte na zasadach myślenia systemowego, takich jak zaangażowanie ekspertów terenowych, lokalna racjonalność czy kultura sprawiedliwego traktowania to temat kolejnego materiału. Powstał on w oparciu o Białą Księgę Eurocontrol „Systems Thinking for Safety: Ten Principles”, która opisuje dziesięć zasad myślenia systemowego. Wdrożone zasady sprzyjają lepszemu zrozumieniu i doskonaleniu złożonych systemów lotniczych.

Czwarty artykuł przybliża kluczowe kwestie bezpieczeństwa w skokach spadochronowych, ze szczególnym uwzględnieniem tandemów, omawiając procedury, przygotowanie sprzętowe i statystyki incydentów. Podsumowuje też krótko regulacje i wytyczne dotyczące organizacji skoków spadochronowych, wskazując na znaczenie przestrzegania przyjętych zasad dla podniesienia bezpieczeństwa operacji spadochronowych.

Zapraszamy do lektury, która inspiruje do wdrażania nowatorskich rozwiązań i refleksji nad poprawą bezpieczeństwa w lotnictwie.

Urząd Lotnictwa Cywilnego zachęca do zgłaszania propozycji tematów oraz chęci przygotowania własnego artykułu związanego z bezpieczeństwem lotniczym – najciekawsze z nich ULC z wielką chęcią opublikuje na łamach kolejnych wydań Biuletynu. ULC zachęca także do dzielenia się swoimi uwagami do opublikowanych materiałów – na komentarze Urząd czeka pod adresem: lbb-2@ulc.gov.pl. Na ten sam adres można również zgłaszać chęć otrzymywania Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym w wersji elektronicznej.

Do pobrania:
•  Biuletyn Bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym Nr 2(30)/2025

Archiwalne wydania Biuletynu dostępne są w zakładce: Biuletyny Bezpieczeństwa ULC

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony