Przejdź do treści
Nowoczesny terminal cargo na lotnisku w Szczecinie (fot. Waimea Holding)
Źródło artykułu

Nowoczesny terminal cargo na lotnisku w Szczecinie

W środę, 2 października br. z udziałem inwestora Waimea Holding S.A., przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Szczecin oraz Goleniów, odbyło się oficjalne otwarcie Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów. Inwestorem nowoczesnego terminala cargo jest spółka należąca do Grupy Kapitałowej Waimea Holding S.A.

Uroczyste przecięcie wstęgi i oficjalne otwarcie Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów miało miejsce 2 października br. W uroczystości wzięli udział Tomasz Hinc – Wojewoda Zachodniopomorski, Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Anna Szotkowska – Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, Henryk Zajko – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Goleniów, Maciej Dziadosz – Prezes Zarządu Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów, Piotr Wieczorek – Prezes Zarządu WELCOME Airport Services, z ramienia inwestora Andrzej Rosiński – Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Waimea Holding S.A. Nowoczesny obiekt Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów o łącznej powierzchni 8 000 mkw. wraz z zapleczem biurowo-socjalnym stanowi integralną część infrastruktury międzynarodowego Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Projekt został realizowany w oparciu o środki własne inwestora we współpracy ze spółką Rose Hall International LLP. Bank BNP Paribas udzielił finansowania w wysokości 18,9 mln w końcowej fazie realizacji  inwestycji. Wartość inwestycji wyniosła ponad 30 milinów złotych.

Otwarcie terminalu cargo na goleniowskim lotnisku to przełomowa chwila dla rozwoju naszego regionalnego "okna na świat", które jako samorząd województwa wspieramy od lat. To również niezwykle ważny moment dla gospodarki Pomorza Zachodniego. Logistyka i transport multimodalny należą do naszych inteligentnych specjalizacji, a firma Waimea świetnie się w nie wpisuje swoją kolejną już inwestycją. Nie mam wątpliwości, że terminal cargo pozwoli na dynamiczny rozwój wielu zachodniopomorskim firmom. Na naszych oczach Pomorze Zachodnie staje się polskim hub-em logistycznym, który coraz lepiej wykorzystuje bliskość szlaków handlowych prowadzących ze Skandynawii na Południe Europy i z Zachodu na Wschód. Zyskujemy na atrakcyjności, zyskujemy magnes przyciągający kolejnych inwestorów do regionu – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz.

Otworzyliśmy w Polsce drugi profesjonalny i w pełni wyposażony terminal cargo, w doskonałej lokalizacji, w sąsiedztwie Portu Lotniczego w Goleniowie. Widzimy bardzo duży potencjał w naszej inwestycji, która z powodzeniem będzie obsługiwać dynamicznie rozwijającą się na Pomorzu Zachodnim branżę e-commerce. Budowanie obiektów magazynowych wokół lotnisk to światowy i europejski trend, terminale cargo zlokalizowane w sąsiedztwie portów lotniczych są ich naturalnym dopełnieniem niezbędnym do realizacji pełnego zakresu usług przewoźników lotniczych. Realizowane przez Waimea Holding obiekty tworzą doskonałe warunki do obsługi każdego typu operacji logistycznych w oparciu o światowe standardy. Rosnąca popularność zakupów przez Internet stawia szereg wyzwań przed podmiotami działającymi na rynku e-commerce, jednym z fundamentów jest dobrze zlokalizowany magazyn z obsługą na najwyższym poziomie, w naszym obiekcie zapewni ją wiodący operator handlingowy WELCOME Airport Services. Jestem przekonany, że zarówno rynek jak i nasi najemcy docenią doskonałą lokalizację obiektu, jego wyposażenie i funkcjonalność  – podkreślał na uroczystości otwarcia Prezes Zarządu Waimea Holding S.A., Andrzej Rosiński.

Wśród głównych najemców obiektu znalazła się firma WELCOME Airport Services czołowy agent handlingowy w Polsce w zakresie obsługi cargo w kilku lokalizacjach.

Obsługa cargo to jeden ze strategicznych kierunków rozwoju naszej firmy. W 2019 roku planujemy również uruchomienie nowego terminalu cargo w Warszawie – mówi Paweł Litkiewicz, Wiceprezes Zarządu ds. handlowych, Paweł Litkiewicz.

WELCOME Airport Services wdraża wielokierunkowe wsparcie dla spedycji, linii lotniczych, importerów i eksporterów w trzech lokalizacjach: Warszawie, Szczecinie i Krakowie. Posiada również specjalistyczny terminal w Poznaniu. Jednym z kluczowych elementów rozwojowych dla spółki jest otwarcie Agencji Celnej osadzonej w strukturach organizacyjnych Pionu Cargo Welcome.

W Szczecinie Goleniowie WELCOME Airport Services na powierzchni 2 000 mkw. będzie świadczyć kompleksową obsługę handlingową przesyłek towarowych.

Zbudowany w ofercie dla partnerów wachlarz dodatkowych usług mających na celu między innymi: dostosowywanie ładunków do transportu, sprawdzanie przesyłek i nadanie im statusu bezpieczeństwa w transporcie lotniczym, umożliwienie przechowywania towarów na magazynach czasowego składowania, dokonywanie odpraw celnych w imieniu i na życzenie klienta pozwala z optymizmem patrzeć na kompleksowość oferty skierowanej do wszystkich partnerów biznesowych uczestniczących w łańcuchu dostaw. W naszej opinii aby istotnie wspomóc lokalny biznes w każdej z lokalizacji, kluczowym staje się uzupełnienie oferty o istotne elementy mogące pomóc w realizacji wysyłki i to właśnie stało się celem Zarządu i kierunkiem rozwojowym dla Pionu Cargo.  Z ogromną nadzieją patrzymy w przyszłość. Widzimy duży potencjał zarówno w branży, jak i w lokalizacji. Cieszymy się, że Welcome Airport Services staje się jednym z podmiotów, mającym wpływ na rozwój Portu Lotniczego oraz Pomorza Zachodniego – podkreślił Prezes Zarządu Welcome Airport Services, Piotr Wieczorek.

 

Najemcą jest także firma OMEGAir CARGO Sp. z o.o. oferująca pełny zakres usług spedycji lotniczej, morskiej oraz kolejowej. W nowym terminalu na powierzchni 1 350 mkw. będzie wykonywać usługi w zakresie organizacji transportu towarów w przewozach lotniczych. Funkcjonalne i w pełni wyposażone przestrzenie cargo spełniają wymagania najemców terminala.

Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów będąc najnowocześniejszą inwestycją w regionie zapewni kompleksową obsługę frachtu lotniczego na Pomorzu Zachodnim. Multimodalny terminal wraz parametrami technicznymi samego lotniska i warunkami do rozwoju transportu towarowego będzie centrum frachtu lotniczego oddziaływującym na cały region. Na polskim rynku inwestują najwięksi gracze z obszaru e-commerce co potwierdza, że potencjał rynku jest bardzo duży. Obsługa branży e-commerce charakteryzuje się tym, że przesyłki muszą docierać do klientów bardzo szybko, a szybkość to atut transportu lotniczego i dobrze funkcjonującego terminala cargo. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów wraz z nowo otwartym terminalem cargo spełnia wymagania stawiane przez firmy zlokalizowane na Pomorzu Zachodnim i północno-wschodnich Niemczech, tworzy doskonałe warunki do obsługi firm specjalizujących się w logistyce towarów, w szczególności w dziedzinie e-commerce.

O przyszłości lotniczego cargo w Polsce w najbliższych latach zadecyduje w dużej mierze rozwój infrastruktury. Odpowiedzią na zapotrzebowanie są projektowane i budowane Terminale Cargo przez Grupę Kapitałową Waimea Holding. Nowocześnie zaprojektowane i w pełni wyposażone obiekty, które powstają w bezpośrednim sąsiedztwie portów lotniczych, przystosowane są do sprawnej obsługi ładunków cargo, w tym różnego rodzaju przesyłek specjalistycznych.  Przyciągają nowych kontrahentów i umożliwiają szybki wzrost wolumenu cargo w całym regionie. Terminale cargo budowane w ramach infrastruktury lotniskowej umacniają pozycję lotnisk na rynku cargo, są krokiem w stronę dywersyfikacji świadczonych usług, poszerzają działalność lotnisk o możliwość oferowania powierzchni magazynowych. Ułatwiając pracę polskim importerom i eksporterom, korzystnie wpływają na wymianę handlową i wspierają rozwój sektora przesyłek lotniczych. Inwestorem Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów jest spółka celowa Waimea Logistic Park 3 Sp. z o.o. należąca do Grupy Kapitałowej Waimea Holding S.A. Projekt architektoniczny wykonała pracownia architektoniczna CITY architekci. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Eastwave Building Company Sp. z o.o.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony